No:459/20, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının Prezidenti cənab Həsən Ruhani ilə görüşünə dair məlumatı
9 dekabr 2020-ci il tarixində İran İslam Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının Prezidenti Həsən Ruhani ilə görüşü keçirilib.
Prezident Həsən Ruhani Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə isti salamlarını və xoş arzularını çatdırdı. Prezident Həsən Ruhani Azərbaycanın ərazilərinin işğaldan azad olunmasını məmnunluqla qeyd etdi. İranın hər zaman Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini dəstəklədiyi vurğulandı.
İki ölkə arasında iqtisadi və ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olundu. Qonşu və dost ölkələrimizin həyata keçirməyə çalışdığı beynəlxalq əhəmiyyətli iqtisadi layihə olan Şimal-Cənub Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinin tərkib hissəsi olan Rəşt-Astara dəmir yolunun inşasının sürətləndirilməsinin zəruriliyi vurğulandı.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan Redpublikası Prezidenti İlham Əliyevin səmimi salamlarını İran İslam Respublikasının Prezidentinin diqqətinə çatdırdı. Nazir dost və qonşu İranın Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə verdiyi dəstəyi yüksək qiymətləndirdi.
Azərbaycanın ərazilərinin işğaldan azad olunması və sərhədin bərpa olunmasının ölkələrimiz arasında əməkdaşlıq layihələri üçün yeni imkanlar açdığı qeyd olundu. Azərbaycan və İran arasındakı sərhəd dostluq və iqtisadi inkişaf sərhədi adlandırıldı.

No:459/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the President of the Islamic Republic of Iran Hassan Rouhani
On December 9, 2020, within the framework of his official visit to the Islamic Republic of Iran, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with Hassan Rouhani, the President of the Islamic Republic of Iran.
President Hassan Rouhani conveyed his warm greetings and best wishes to President Ilham Aliyev. President Hassan Rouhani noted with satisfaction the liberation of Azerbaijani territories. It was stressed that Iran has always supported the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan.
The importance of expanding economic and trade ties between the two countries was noted. The need to accelerate the construction of the Rasht-Astara railway, which is part of the North-South International Transport Corridor, an international economic project that our neighboring and friendly countries are trying to implement was stressed.
Minister Jeyhun Bayramov conveyed the sincere greetings of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to the President of the Islamic Republic of Iran. The Minister appreciated the support of friendly and neighboring Iran to the territorial integrity of Azerbaijan.
It was noted that the liberation of Azerbaijani territories and the restoration of the border opened new opportunities for further cooperation projects between our countries. The border between Azerbaijan and Iran was named the border of friendship and economic development.