Voleybol üzrə qadınlar arasında 2017-ci il Avropa çempionatının final mərhələsinin təşkili və keçirilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasına gələcək əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün viza prosedurunun sadələşdirilməsi haqqında
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2017-ci ilin 5 aprel tarixli Sərəncamına əsasən Bakı şəhərində və Göygöl rayonunda keçiriləcək voleybol üzrə qadınlar arasında 2017-ci il Avropa çempionatının final mərhələsi (bundan sonra - çempionat) ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasına gələn əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq İdarəsinin Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq hava limanlarında yerləşən struktur bölmələrində viza ala bilərlər.
Viza alınması üçün əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər aşağıdakı sənədlərdən birini təqdim etməlidir:
1. Avropa Voleybol Konfederasiyasının müvafiq qaydalarına uyğun olaraq daimi akkreditasiyadan keçməni təsdiq edən sənəd;
2. çempionat oyunlarına bilet və ya biletin əldə olunmasını təsdiq edən sənəd.
Çempionatla ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasına gələn əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər viza almaq üçün aşağıdakı müddətlərdə müraciət edə bilərlər:
1. təşkilati məsələlərlə əlaqədar gələn və Avropa Voleybol Konfederasiyasının müvafiq qaydalarına uyğun olaraq daimi akkreditasiyadan keçmiş şəxslər – 2017-ci il avqustun 15-dən oktyabrın 15-dək;
2. çempionatda iştirak edən komandaların üzvləri və nümayəndə heyətləri – 2017-ci il sentyabrın 1-dən oktyabrın 10-dək;
3. Avropa Voleybol Konfederasiyasının müvafiq qaydalarına uyğun olaraq daimi akkreditasiyadan keçmiş jurnalistlər, habelə çempionat oyunlarına bilet əldə etmiş şəxslər – 2017-ci il sentyabrın 10-dan oktyabrın 5-dək.
Eyni zamanda, Çempionatla əlaqədar Azərbaycan Respublikasına gələn əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 1 iyun tarixli 923 nömrəli Fərmanının 4.2-ci bəndinə əsasən təsdiq edilmiş ölkələrin siyahısı üzrə “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə elektron viza ala bilərlər. Əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər www.evisa.gov.az internet səhifəsinə daxil olduqda, ətraflı məlumatı alaraq, elektron viza üçün müraciət edə bilərlər.

Final Round of the 2017 CEV Volleyball European Championship – Women
Simplification of visa procedures for foreigners and stateless persons traveling to the Republic of Azerbaijan in connection with the Final Round of the 2017 CEV Volleyball European Championship – Women.
Please note that foreigners and stateless persons traveling to the Republic of Azerbaijan in connection with the Final Round of the 2017 CEV Volleyball European Championship – Women scheduled for September 20 – October 1, 2017 may get a visa from the representatives of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the international airports of Azerbaijan upon arrival.
To get a visa upon arrival foreigners and stateless persons should present one of the following documents:
-       Proof of permanent accreditation of a person in accordance with the applicable rules of the European Volleyball Confederation (CEV);
-       A ticket to the championship or proof of the possession of a ticket.
Foreigners and stateless persons can apply for a visa within the following period of time:
-       August 15 – October 15, 2017 – persons involved in the organization of the event and permanently accredited in accordance with the rules of the European Volleyball Confederation;
-       September 1 – October 10, 2017 – delegations and members of teams participating in the championship;
-       September 10 – October 5, 2017 – journalists permanently accredited in accordance with the rules of the European Volleyball Confederation, as well as persons who have tickets to Final Round of the 2017 CEV Volleyball European Championship.
Likewise, foreigners and stateless persons from the list of countries approved in according to the Article 4.2. of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan # 923, on June 1, 2016, traveling to the Republic of Azerbaijan in connection with the championship may get visas through the “ASAN Visa” system. Foreigners and stateless persons can get detailed information about and apply for electronic visas at www.evisa.gov.az.