Xarici İşlər Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ və digər işğal olunmuş ərazilərinə səfər etmək istəyən bütün xarici ölkələrin vətəndaşlarına xatırladır ki, Ermənistan Respublikasının Silahlı Qüvvələri tərəfindən davam edən işğal səbəbi ilə sözügedən ərazilər müvəqqəti olaraq Azərbaycan Respublikasının nəzarəti xaricindədir.
Azərbaycan Respublikasının razılığı olmadan beynəlxalq səviyyədə Azərbaycanın tərkib hissəsi kimi tanınan yuxarıda qeyd edilmiş ərazilərə hər hansı səfər Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyünün, milli qanunvericiliyin, həmçinin beynəlxalq norma və prinsiplərin pozulması hesab edilir.
Bununla əlaqədar olaraq, Nazirlik bütün xarici ölkə vətəndaşlarını Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ və digər işğal olunmuş ərazilərinə səfərdən çəkinməyə çağırır.
Nazirlik xatırladır ki, Azərbaycan Respublikasının icazəsi olmadan işğal olunmuş ərazilərə səyahət edən şəxslər Azərbaycan Respublikası ərazisinə buraxılmayacaqdır. Zəruri hallarda, bu kimi şəxlərə münasibətdə müvafiq hüquqi addımlar atılacaqdır.

The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan would like to remind all nationals of foreign countries wishing to travel to Nagorno-Karabakh and other occupied regions of Azerbaijan that due to continuing occupation by the Armed Forces of the Republic of Armenia, these areas are temporarily out of control of the Republic of Azerbaijan.
Any visit without the consent of the Republic of Azerbaijan to the above-mentioned territories, which are internationally recognized as an integral part of Azerbaijan is considered as a violation of sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan and as a breach of national legislation, as well as relevant norms and principles of international law.
Accordingly, the Ministry calls all foreign nationals to refrain themselves from travelling to the occupied territories in and around the Nagorno-Karabakh region of the Republic of Azerbaijan.
The Ministry would like to remind that those who traveled to the occupied territories without prior permission of the Republic of Azerbaijan will be denied the entry to the Republic of Azerbaijan. In case of necessity, appropriate legal actions will be taken with regard to this persons