Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İran Parlamentinin sədri ilə görüşüb
Xəbər verildiyi kimi, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İran İslam Respublikasının yeni seçilmiş Prezidenti Seyid İbrahim Rəisinin andiçmə mərasimində iştirak etmək üçün bu ölkədə rəsmi səfərdədir. Avqustun 6-da səfər çərçivəsində Sahibə Qafarova İran İslam Şurası Məclisinin sədri Məhəmmədbaqer Qalibaf ilə görüşüb.
Milli Məclisin sədrini və Azərbaycan nümayəndə heyətini salamlayan İran parlamentinin spikeri dost və qonşu ölkənin nümayəndə heyətini Tehranda görməkdən məmnunluğunu ifadə edib. Bildirib ki, İranla Azərbaycan mühüm coğrafi, tarixi, mədəni və dini ortaq dəyərlərlə bir-birinə bağlı ölkələrdir. İranda Azərbaycanı çox sevirlər və orada gedən prosesləri yaxından izləyirlər.
Səmimi görüş üçün təşəkkürünü bildirən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İranla dost və mehriban qonşuluq münasibətlərimizdən məmnunluğunu ifadə edib. Vurğulayıb ki, iki ölkə arasındakı yüksək səviyyəli münasibətlərin bərqərar olmasında dövlət başçılarımızın qarşılıqlı səfərləri mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bu səfərlər zamanı imzalanmış sənədlər qarşılıqlı əlaqələrimizin hüquqi bazasını təşkil edir. Sevindirici haldır ki, Azərbaycan öz torpaqlarını işğaldan azad etdikdən sonra İranla dövlət sərhədimizin tam nəzarətə götürülməsi təmin olunub.
İki ölkə arasında parlamentlərarası əlaqələrdən danışan Milli Məclisin sədri bildirib ki, qarşılıqlı əlaqələrin inkişafında parlamentlərimiz mühüm rol oynayır. Deputatlarımız tərəfindən müntəzəm olaraq qarşılıqlı səfərlər həyata keçirilir. Hər iki ölkənin qanunvericilik orqanlarında fəaliyyət göstərən işçi qrupları parlamentlərimiz arasında körpü rolunu oynayırlar.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri bildirib ki, artıq Dağlıq Qarabağ münaqişəsi tarixə qovuşub. İndi Azərbaycanın Ermənistanın işğalından azad edilmiş ərazilərində genişmiqyaslı yenidənqurma və bərpa dövrü başlayıb. Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, Ermənistan işğal etdiyi ərazilərimizdəki məscidlərimizi, mədəniyyət abidələrimizi və bütün digər tikililəri dağıtmış, infrastrukturu tamamilə məhv edib. Düşmən hətta müqəddəs ziyarətgahlarımızı və məscidlərimizi də təhqir etmişdir.
Münaqişə başa çatsa da, bir sıra problemlər hələ də qalmaqdadır. Belə ki, Ermənistan 30 il ərzində işğal altında saxladığı və Vətən müharibəsində azad etdiyimiz torpaqlarımızda minalanmış ərazilərin xəritələrini  verməkdən imtina edir, bununla da hərbi cinayət törətməkdə davam edir. Beləliklə, onlar məcburi köçkünlərimizin öz doğma yurd-yuvalarına qayıtmasına mane olmaq istəyir, sərhədlərin delimitasiyası məsələsində təxribatlara əl atırlar.
Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, gələn il - 2022-ci ilin fevral ayının 26-da Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümü tamam olacaq. Bu cür insanlıq əleyhinə törədilmiş cinayətlərə hüquqi-siyasi qiymətin beynəlxalq səviyyədə də verilməsi çox vacibdir. Spiker xatırladıb ki, bu günə qədər bir çox dövlətlər və beynəlxalq təşkilatlar Xocalı soyqırımını tanıyıb. Bunu nəzərə alaraq, İran parlamentinin Xocalı soyqırımı ilə bağlı sənəd qəbul etməsi bəşəriyyəti gələcəkdə buna bənzər hadisələrlə üzləşməkdən qoruya bilər.
Sonra görüşdə iştirak edən Azərbaycan Respublikası  Baş nazirinin müavini Şahin Mustafayev və xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev Azərbaycan-İran münasibətlərinə dair fikirlərini bildiriblər.

As we reported earlier, Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova is in Iran on an official visit for the swearing-in ceremony of the newly-elected Iranian President Sayyid Ebrahim Raisi. As part of the visit, Sahiba Gafarova met with Chair of the Islamic Consultative Assembly of Iran Mohammad Bagher Ghalibaf on 6 August.
The speaker of the Iranian parliament welcomed the chair of the Milli Majlis as well as the Azerbaijani delegation and said that he was glad to see the representatives of the friendly neighbouring state in Tehran. Iran and Azerbaijan are bound together with solid common geographic, historical, cultural and religious values; Azerbaijan is well-loved in Iran and they in Iran follow developments unfolding in Azerbaijan closely, Mr Ghalibaf told Mrs Gafarova.
Thanking for the sincere welcome, Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova expressed satisfaction with the amiable and good-natured relations with Iran. She underlined the great significance of the two states’ leaders’ reciprocal visits for the establishment of the high-standard bilateral connexions. As for the documents signed during those visits, they constitute the legal frameworks for our interaction. It is good to know that Azerbaijan was able to impose full control of its borders with Iran upon de-occupation of the Azerbaijani lands, Mrs Gafarova remarked.
The chair of the Milli Majlis said as she was talking about the inter-parliamentary relations what substantial contribution the two parliaments made to the progress of the mutual relations. Our MPs exchange visits periodically while the friendship groups active in both legislatures are bridging us, according to Mrs Gafarova.
Madame Chair also pointed out in the course of the conversation that the Highland Garabagh Conflict was history already and that Azerbaijan had initiated a large-scale restoration and rebuilding work in its lands delivered from Armenian occupation. Mrs Gafarova told Mr Ghalibaf of Armenia having destroyed our mosques, cultural legacy and all the buildings in the first place and having annihilated totally all kinds of infrastructure in our territories during their occupation. The enemy had even gone quite as far as desecrating our sanctuaries and mosques, Mrs Gafarova emphasised.
The conflict is over; still, a number of problems beg to be solved yet. One of them is posed by Armenia’s refusal to give up maps of the minefields planted in our lands that had been occupied for thirty years until they were liberated in the course of the Patriotic War. In addition, Armenia is trying to hamper our displaced people’s return to their native parts and is also resorting to provocations in the border delimitation question.
It will be thirty years since the day of the Khojali Genocide next year – to be precise, on 26 February 2022, the speaker of the Milli Majlis said then. It is of paramount importance that there should be a legal and political verdict on such crimes against humanity passed internationally. Madame Speaker then added that the Khojali Genocide had been recognised as such by many countries and international organisations to date, which brings us to the point that the Iranian parliament’s passing a document on the Khojali Genocide, too, would help make sure the humankind will not come up against such events ever again.
Then, the attending Deputy PM Shahin Mustafayev and Deputy FM Fariz Rzayev of the Azerbaijan Republic shared their thoughts on the Azerbaijani-Iranian relations.
Ending the meeting, the speakers of the two parliaments exchanged invitations for each other to pay official visits to their respective countries.