No:080/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreşə ünvanlandığı məktubu ilə bağlı məlumatı
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun cari ilin 22 fevral tarixində BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreşə ünvanlandığı, Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərinin mina və digər partlayıcı sursatlar ilə kütləvi çirklənməsindən irəli gələn ciddi təhlükə və Ermənistanın minalanmış ərazilər ilə bağlı müvafiq məlumatı verməkdən imtina etməsinə dair məktubu BMT Baş Assambleyasının və Təhlükəsizlik Şurasının sənədi kimi yayılıb.
Məktubda münaqişədən sonrakı dövrdə Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərində mina və digər partlayıcı sursatların mövcudluğunun azərbaycanlı hərbiçilərin və mülki şəxslərin sağlamlığına ciddi təhlükə olduğu qeyd olunur. Bildirilir ki, 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatın imzalanmasından sonrakı dövrdə Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində mina partlayışı nəticəsində 9 mülki şəxs daxil olmaqla, 15 vətəndaş həyatını itirib və 8 mülki şəxs daxil olmaqla, 65 vətəndaş ciddi yaralanıb.
Məktubda vurğulanır ki, Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərinin minalarla kütləvi şəkildə çirklənməsi bu ərazilərdə geniş bərpa və yenidənqurma işlərinin həyata keçirilməsinə ciddi maneələr yaradır.
Nazir Ceyhun Bayramov BMT Baş katibinin diqqətinə çatdırır ki, Ermənistan minalanmış ərazilər ilə bağlı dəqiq məlumatın verməkdən imtina etməklə beynəlxalq humanitar hüquqdan irəli gələn öhdəliklərini ciddi şəkildə pozur. Burada, həmçinin vurğulanır ki, Ermənistan tərəfindən basdırılmış minaların insan həyatına son qoyması müharibə cinayətidir.
BMT Baş Assambleyasının və Təhlükəsizlik Şurasının sənədi ilə aşağıdakı keçiddən tanış olmaq olar: https://undocs.org/a/75/778.

No:080/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the letter of the Minister Jeyhun Bayramov to the UN Secretary-General Antonio Guterres
The letter from Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan to the UN Secretary-General Antonio Guterres dated February 22 of this year, in connection with the serious threat emanating from the massive contamination of the recently liberated territories of Azerbaijan with mines and other explosive devices by Armenia, and the latter’s refusal to release information regarding the minefields in these territories, was circulated as a document of the UN General Assembly and the Security Council.
The letter notes that the presence of mines and other explosive devices in the liberated territories of Azerbaijan in the post-conflict period poses a serious threat to the health of Azerbaijani servicemen and civilians. It is stated that since the signing of the trilateral statement dated November 10, 2020, 15 citizens of Azerbaijan, including 9 civilians, have been killed and 65 citizens, including 8 civilians, have been seriously wounded as a result of mine explosions in the recently liberated territories of the Republic of Azerbaijan.
The letter emphasizes that the massive mine contamination of the liberated territories of Azerbaijan seriously impedes the realization of wide-ranging rehabilitation and reconstruction plans in these territories.
Minister Jeyhun Bayramov brings to the attention of the UN Secretary-General that Armenia is seriously violating its obligations under international humanitarian law by refusing to provide accurate information on mined areas. It also emphasizes that the human costs inflicted by the Armenian-planted mines constitute a war crime.
The document of the UN General Assembly and the Security Council can be found at the following link: https://undocs.org/a/75/778.