No:401/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin məlumatı
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti 4 may 2020-ci il tarixində keçirilmiş Qoşulmama Hərəkatına (QH) üzv ölkələrin Covid-19 pandemiyasına qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun onlayn Zirvə Görüşü zamanı BMT Baş Assambleyasının COVID-19-a qarşı mübarizəyə həsr olunmuş 31-ci xüsusi sessiyasının çağırılması təşəbbüsü ilə çıxış etmiş və təşəbbüs BMT üzv ölkələrinin böyük əksəriyyəti tərəfindən dəstəklənmişdir.
BMT Baş Assambleyasının COVID-19 pandemiyasına həsr olunmuş xüsusi sessiyası 10 iyul 2020-ci il tarixindən etibarən çağırılmış və xüsusi sessiyanın rəhbər qurumları haqqında müvafiq qərarlar qəbul edilmişdir. Xüsusi sessiyanın modallıqlarını müəyyən edəcək qətnamənin qəbulu üzrə mürəkkəb işin aparılması üçün Baş Assambleyanın sədri tərəfindən Azərbaycanın və Kanadanın BMT yanında Daimi Nümayəndələri həm-vasitəçi qismində təyin olunmuş və 3 ay ərzində BMT-nin 193 üzv dövlətinin iştirakı ilə intensiv və hərtərəfli danışıqlar aparılmışdır.
5 noyabr 2020-ci il tarixində BMT Baş Assambleyası öz plenar iclasında “Koronavirus xəstəliyi (Covid-19) pandemiyasına cavab olaraq Baş Assambleyanın Xüsusi sessiyası” ilə bağlı qətnaməni qəbul etmişdir.
Qətnaməyə əsasən, Azərbaycan Respubikasının Prezidenti tərəfindən QH üzv ölkələri adından irəli sürülən təşəbbüs əsasında BMT Baş Assambleyasının COVID-19-a qarşı mübarizəyə həsr olunmuş, Dövlət və Hökumət başçıları səviyyəsində xüsusi sessiyasının bu ilin 3-4 dekabr tarixləridə keçirilməsi qərara alınır. Açılış, ümumi müzakirələr, BMT sisteminin agentliklərinin birgə xüsusi təqdimatı və bağlanış seqmentlərindən ibarət olan bu mühüm tədbirin açılış hissəsində BMT BA-nın Prezidenti, Baş katibi, İqtisadi və Sosial Şuranın Prezidenti və Təhlüksizlik Şurasının Prezidenti ilə yanaşı, Qoşulmama Hərəkatının adından onun sədri qismində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin də çıxışı nəzərdə tutulur.
Qeyd etmək istərdik ki, dünyanın pandemiyadan əziyyət çəkdiyi bir vaxtda və beynəlxalq gündəmin ən mühüm məsələlərindən biri olan Covid-19 ilə mübarizəyə dair xüsusi sessiyanın çağırılması təşəbbüsünə qarşı ilk günlərdən etibarən qarşı çıxış edən Ermənistan sonuna kimi bu təşəbbüsə qarşı maneələr yaratmağa çalışmış və qətnaməyə əsasən açılış hissəsində QH sədrinin çıxışının qarşısını alan addımlar atmağa cəhd etmişdir. Yenə də Ermənistan beynəlxalq ictimaiyyətin qəti mövqeyi ilə üzləşmiş və onun bu cəhdi rədd edilmişdir.
Hazırda dünyada sağlamlıq, təhlükəsizlik və rifaha ciddi hədə törədən Covid-19 pandemiyasının görünməmiş və çoxtərəfli təsirləri ilə mübarizə aparmaq məqsədi ilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təşəbbüsü əsasında BMT Baş Assambleyasının xüsusi sessiyasının çağırılması pandemiya ilə birlik, həmrəylik və çoxtərəfli əməkdaşlıq əsasında əlaqələndirilmiş şəkildə qlobal mübarizənin aparılması baxımından müstəsna əhəmiyyətə malikdir. Bu, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin həyata keçirdiyi uzaqgörən humanist xarici siyasətin növbəti parlaq qələbəsidir.

No:401/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
As it is known, during the online summit of the Contact Group of the Non-Aligned Movement (NAM) member states on Combating the COVID-19 pandemic on May 4, 2020, the President of the Republic of Azerbaijan put forward an initiative to convene the 31st Special Session of the UN General Assembly dedicated to the fight against COVID-19, and this initiative was supported by the overwhelming majority of UN member states.
The Special session of the UN General Assembly dedicated to the COVID-19 pandemic was convened on July 10, 2020, and relevant decisions on the governing bodies of the special session were
adopted. The Permanent Representatives of Azerbaijan and Canada to the United Nations have been appointed by the President of the General Assembly as co-facilitators to carry out the complex work on the adoption of a resolution defining the modalities of the special session, and within 3 months intensive and comprehensive negotiations were held with the participation of 193 UN member states.
On November 5, 2020, the UN General Assembly adopted a resolution on "Special Session of the General Assembly in response to the coronavirus disease (COVID-19) pandemic" in its plenary session.
In accordance with the resolution, on the basis of the initiative put forward by the President of the Republic of Azerbaijan on behalf of the member states of the Non-Aligned Movement, it was decided to convene a special session of the UN General Assembly on December 3-4 of this year, in response to the COVID-19 pandemic, at the level of Heads of State and Government. As part of the opening of this significant gathering, consisting of an opening segment, a general debate, a joint special presentation by the relevant UN agencies and closing segment, along with the President of the UN General Assembly, the Secretary-General, the President of the Economic and Social Council and the President of the Security Council, the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev is expected to deliver a speech on behalf of the Non-Aligned Movement in its capacity as the chairman.
We would like to note that Armenia, which opposed from the very beginning the initiative to convene a special session on combating COVID-19, one of the most important issues on the international agenda, and at a time when the world is suffering from the pandemic, to the end tried to create obstacles to this initiative and took steps to prevent the Chairman of the Non-Aligned Movement from speaking at the opening segment according to the resolution. Again, Armenia faced a firm position of the international community, and its attempt was rejected.
At present, the convening of a special session of the UN General Assembly upon the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan with the aim of combating the unprecedented and multilateral effects of the COVID-19 pandemic, which seriously threatens health, safety and well-being in the world, is of exceptional importance in terms of conducting the global fight against the pandemic based on unity, solidarity and multilateral cooperation. This is another bright victory of the visionary humanistic foreign policy pursued by the President of the Republic of Azerbaijan.