No:398/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin açıqlaması
İran İslam Respublikasının Ali Rəhbəri Ayətullah Seyyid Əli Xamenei tərəfindən Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı verilən açıqlamanı və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə verilən dəstəyi yüksək qiymətləndiririk. Azərbaycanın Ermənistanın tərəfindən işğal olunmuş ərazilərinin hamısı azad olunmalıdır və bütün bu ərazilər Azərbaycana qaytarılmalıdır, deyən Ali Rəhbər Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan haqq mövqeyinə İran İslam Respublikasının qəti dəstəyini növbəti dəfə bəyan edib.
Dost İran dövlətinin Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli istiqamətində səylərini, o cümlədən İran İslam Respublikası Prezidentinin xüsusi elçisi, Xarici işlər nazirinin müavini Seyid Abbas Əraqçi bölgəyə səfəri və münaqişənin tezliklə həllinə dair təşəbbüslə çıxış etməsini yüksək dəyərləndiririk.
İnanırıq ki, ölkələrimiz arasında tarixi köklər üzərində qurulmuş əlaqələrimiz gələcəkdə də uğurla inkişaf edəcək və bu əlaqələr, o cümlədən bölgədə sülh, sabitlik və rifahın təmin olunmasına xidmət edəcəkdir.

No:398/20, Press release of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
We highly appreciate the statement made by the Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran Ayatollah Sayyid Ali Khamenei on the Armenia-Azerbaijan conflict and the support given to the territorial integrity of Azerbaijan. “All the territories of Azerbaijan occupied by Armenia must be liberated and all these territories must be returned to Azerbaijan”, - the Supreme Leader said, reiterating the strong support of the Islamic Republic of Iran to Azerbaijan's just position based on international law.
We highly value the efforts of the friendly Iranian state to resolve the Armenia-Azerbaijan conflict, including the visit of the Special Envoy of the President of the Islamic Republic of Iran, Deputy Foreign Minister Seyed Abbas Araghchi to the region and the initiative on the settlement of the conflict as soon as possible.
We believe that the relations between our countries, built on historical roots, will continue to develop successfully and will serve to ensure peace, stability and prosperity in the region.