No:288/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin açıqlaması
Azərbaycana qarşı müvəqqəti tədbirlərin tətbiqi ilə bağlı Ermənistan tərəfindən İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinə (İHAM) ünvanlanmış müraciətə dair Məhkəmənin 28 sentyabr 2020-ci il tarixində dərc edilmiş press-relizinə, həmçinin Avropa Şurasının (AŞ) kommunikasiya departamentinin rəhbərinin İHAM tərəfindən bu müraciətə qısa müddətdə baxılacağı barədə verdiyi məlumata dair aşağıdakıları bildiririk:
İlk növbədə, 27 sentyabr tarixində Ermənistan silahlı qüvvələri təmas xətti boyunca Azərbaycan Respublikasının mövqelərini və yaşayış məntəqələrini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından atəşə tutaraq, Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzə əl atmışlar. Mülki əhalini və mülki obyektləri açıq və məqsədyönlü şəkildə hədəfə alan Ermənistan bu günədək hərbi qulluqçulardan əlavə, aralarında ahıl, qadın və uşaqların olduğu doqquz nəfər Azərbaycanlı mülki vətəndaşı qətlə yetirmiş, onlarla mülki şəxsi yaralamış və çoxsaylı evlərə və mülki obyektlərə ciddi ziyan vurmuşdur. Beynəlxalq humanitar hüquq və insan hüquqlarını kobudcasına pozan Ermənistan hökumətinin bu müraciəti onun ikiüzlü siyasətinin növbəti təzahürüdür.
Digər yandan, nəzərə alsaq ki, hərbi əməliyyatlar Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində gedir, əslində Ermənistanın bu müraciəti onun Azərbaycanın torpaqlarının işğalına dair ictimai etirafı kimi də baş düşülə bilər.
Görünən odur ki, Ermənistan ənənəsinə sadiq qalaraq, İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsini öz siyasi oyunlarına alət etməkdən və bu müstəsna hüquq müstəvisindən çirkin siyasi məqsədlər üçün istifadə etməkdən çəkinmir. Avropa Məhkəməsinin Ermənistanın məkrli siyasi oyunlarından kənarda dayanacağına ümid edirik.
Hesab edirik ki, Beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərini, Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrini, beynəlxalq humanitar hüququ, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə Konvensiyalarını və onların Əlavə Protokollarını kobud şəkildə pozmaqda davam edən, İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin Çıraqov Ermənistana qarşı iş üzrə pilot xarakter daşıyan 2015-ci il tarixli qərarını bu günədək icra etməyən Ermənistanın insan hüquqlarının müdafiəsi mexanizmlərindən sui-istifadə etmək cəhdinin qarşısı alınmalıdır.
Azərbaycanın Müdafiə Nazirliyi tərəfindən dəfələrlə bəyan edildiyi kimi, Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycan silahli qüvvələri mülki əhalini, mülki obyektləri və mülki infrastrukturu hədəfə almır. Ermənistanın məqsədli şəkildə atəş nöqtələrini yaşayış məntəqələrinin yanında yerləşdirdiyini nəzərə alaraq, Müdafiə Nazirliyi işğal olunmuş ərazilərdə məskunlaşdırılmış əhaliyə hərbi obyektlərdən kənarda durmaq barədə rəsmi çağırış edib.
Onu da qeyd edək ki, Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələrinin Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ bölgəsini və ətraf rayonlarını işğal etməsi, Azərbaycan Respublikasına qarşı silahlı hücumlar etməsi və mütəmadi hərbi təxribatlar törətməsi ilə əlaqədar, 2020-ci il 28 sentyabr saat 00:00-dan Azərbaycan Respublikasının bütün ərazisində hərbi vəziyyət elan edilib. İnsan Hüquqları üzrə Avropa Konvensiyasının 15-ci maddəsinə uyğun olaraq, Azərbaycan tərəfi hərbi vəziyyətin tətbiqi ilə əlaqədar Konvensiya üzrə bəzi öhdəliklərdən geri çəkilmə hüququndan (deroqasiya) istifadə etməsi haqqında sentyabrın 28-də Avropa Şurasının Baş katibini məlumatlandırıb.
Bildiririk ki, Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzünün qarşısını almaq və təmas xətti boyunca sıx şəkildə yaşayan mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə özünü müdafiə hüququ çərçivəsində apardığı əks əməliyyatlarda beynəlxalq humanitar hüquqa tam və qətiyyətlə riayət etməkdədir.

No:288/20, Press release by the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
Regarding the press-release of the European Court of Human Rights published on 28 September 2020 concerning the request of Armenia lodged with the Court on taking interim measures against Azerbaijan, as well as information shared by the Head of the Communication Department of the Council of Europe about forthcoming consideration of this request by the Court, we state the following:
In the first place, on 27 September 2020, the armed forces of Armenia have launched another act of aggression against Azerbaijan, by intensively attacking the positions of the armed forces of Azerbaijan as well as residential areas along the frontline, with the use of large-caliber weapons, mortar launchers and artillery of different calibers. Having openly and purposefully targeted the civilian population and civilian objects, in addition to military servicemen Armenia has killed so far nine civilians, among them elderly, women and children, and inflicted serious damage on numerous houses and civilian objects. This request of the Government of Armenia, which violates blatantly the international humanitarian law and human rights, represents another demonstration of its hypocritical policy.
On the other hand, if we take into account the fact that military operations are taken place on the occupied territories of Azerbaijan, this request by Armenia could be also understood as its public confession of the occupation of the Azerbaijani lands.
What we can see is that remaining faithful to its customs, Armenia doesn’t give up on turning the European Court into a tool in its political games and using this exclusively legal ground for its dirty political purposes. We hope that the European Court will stay away from Armenia’s insidious political games.
We consider that one should prevent the attempt by Armenia to misuse the human rights protection system, which continues to violate the fundamental norms and principles of international law, the UN Security Council Resolutions 822, 853, 874 and 884 dated 1993, requesting full and unconditional withdrawal of the forces of Armenia from the occupied territories of Azerbaijan, the international humanitarian law, including the 1949 Geneva Conventions and their additional protocols, as well as doesn’t implement the judgment of the European Court of Human Rights in the pilot case Chiragov against Armenia.
As it was stated on multiple occasions by the Ministry of Defense of Azerbaijan, contrary to Armenia, the Armed Forces of Azerbaijan doesn’t target the civilian population, civilian objects and civilian infrastructure. Taking into account that Armenia places purposefully its fire points next to residential areas, the Ministry of Defense made an official call on the population residing in the occupied territories to stay away from the military objects.
It should be also noted that due to the occupation of the Nagorno-Karabakh region and other surrounding territories of Azerbaijan, attacks against the Republic of Azerbaijan and regular military provocations, martial law was declared in the Republic of Azerbaijan from 00:00 on 28 September 2020. In accordance with Article 15 of the European Convention, Azerbaijan has notified to the Secretary-General of the Council of Europe about the derogation on some obligations due to the declaration of martial law on 28 September 2020.
We inform that the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan fully and resolutely respect the international humanitarian law in the counter operations conducted within the right to self-defense to prevent another military aggression by Armenia and protect the civilian population densely residing along the frontline.