No:287/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Baş Prokurorluğunun birgə bəyanatı
27 sentyabr 2020-ci il tarixində Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq, təmas xətti boyunca Azərbaycan Respublikasının mövqelərini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından atəşə tutaraq, Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzə əl atıb.
27-29 sentyabr tarixlərində Ermənistanın davam edən hərbi təcavüzü çərçivəsində Azərbaycanın Tərtər, Ağdam və Cəbrayıl rayonları ilə yanaşı, Goranboy, Naftalan və Daşkəsən rayonları Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən artilleriya atəşinə məruz qalıb.
Ermənistan tərəfi beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, xüsusilə də beynəlxalq humanitar hüquq və 1949-cu il Cenevrə Konvensiyaları və onların Əlavə Protokollarını kobud şəkildə pozaraq, Azərbaycanın mülki əhalisini və infrastrukturunu məqsədyönlü şəkildə atəşə tutub, bununla da mülki əhaliyə qarşı müxtəlif cinayətlər törədib.
29 sentyabr 2020-ci il tarixinə olan məlumata əsasən, mülki əhali arasında 10 nəfər  həlak olub, 30 nəfər isə yaralanıb.  Həlak olanlar arasında 13, 14 yaşlarında iki məktəbli də var.
27 sentyabr 2020-ci il tarixdə saat 18 radələrində erməni hərbi birləşmələrinin artilleriya silahlarından atdığı mərminin Naftalan şəhərinin Qaşaltı-Qaraqoyunlu kəndində yerləşən, kənd sakini Qurbanov Elbrus İsa oğluna məxsus fərdi yaşayış evinin həyətinə düşməsi  nəticəsində həmin vaxt evdə olan 1951-ci il təvəllüdlü Qurbanov Elbrus İsa oğlu və onun 4 ailə üzvünün həlak olması,  habelə mərminin partlaması nəticəsində Elbrus Qurbanova məxsus fərdi yaşayış evinə və evin həyətində olan yardımçı tikililərə 100 min manat məbləğində ziyan dəyməsi faktına görə Goranboy rayon prokurorluğunda Cinayət Məcəlləsinin  120.2.1-ci (cinayətkar birlik–təşkilat tərəfindən qəsdən adam öldürmə), 120.2.4-cü (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən xuliqanlıq niyyəti ilə xüsusi amansızlıqla qəsdən adam öldürmə), 120.2.7 (iki və ya daha çox şəxsi qəsdən öldürmə), 120.2.12-ci (milli, irqi, dini ədavət və ya düşmənçilik niyyəti ilə qəsdən adam öldürmə), 100.2 (təcavüzkar müharibəni aparma) və digər maddələri ilə cinayət işi başlanıb.
Bundan əlavə, Ağdam rayonunun işğal olunmuş ərazilərindən cəbhənin təmas xətti boyunca Ermənistan silahlı birləşmələrinin iriçaplı silahlardan, top və minaatanlardan açdıqları intensiv atəşlər nəticəsində 28 sentyabr 2020-ci il tarixdə, saat 07-00 radələrində Ağdam rayonu Evoğlu kəndinin ərazisinə mərmi düşmüş, nəticədə kənd sakini 1979-cu il təvəllüdlü Paşayev Coşqun Ənvər oğlunun baş nahiyəsindən qəlpə yarası xəsarətləri alaraq Ağdam rayon mərkəzi xəstəxanasına yerləşdirilməsi və göstərilmiş tibbi yardımlara baxmayaraq ölməsi faktına görə həmin tarixdə Ağdam rayon prokurorluğunda Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə cinayət işi başlanıb.
28 sentyabr 2020-ci il tarixdə saat 11 radələrində Tərtər şəhəri Heydər Əliyev prospektində yerləşən rayon Məhkəməsinin inzibati binasının yanına düşmüş mərmi qəlpələrindən 1975-ci il təvəllüdlü Əliyev Mehman Sovet oğlu həlak olmuş, həmin vaxt ərazidən keçən təcili tibbi yardım maşının sürücüsü 1968-ci il təvəllüdlü Əsədov Qənbər Əsgər oğlu və maşında olan polis əməkdaşı 1994-cü il təvəllüdlü Hüseynov Fəxrəddin Fərman oğlu, həmçinin ərazidə olan digər Tərtər şəhər sakini 1991-ci il təvəllüdlü İbrahimov Tural Firdovsi oğlu yaralanmış, saat 19 radələrində Tərtər rayonu Şıxarx qəsəbəsində yerləşən əlillər və məcburi köçkünlər üçün inşa edilmiş çoxmənzilli yaşayış binasının həyətinə top mərmisinin atılması nəticəsində Tərtər rayon sakinləri 1981-ci il təvəllüdlü Abbasov Xaliq Asif oğlu və onun qardaşı 1987-ci il təvəllüdlü Abbasov Elşən Asif oğlu,  1981-ci il təvəllüdlü Əsədov Sabit Usub oğlu həlak olmuş, 1984-ci il təvəllüdlü Məmmədov Seymur Füzuli oğlu, 1989-cu il təvəllüdlü Mahmudov Faiq Malik oğlu isə müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alaraq xəstəxanalara yerləşdirilmişlər. Həmin faktlar üzrə Tərtər rayon prokurorluğunda Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə cinayət işi başlanmışdır.
Bundan əlavə, 28 sentyabr 2020-ci il tarixdə saat 18:40-da erməni silahlı qüvvələri təcəvüzkar əməllərini davam etdirərək, mülki əhalinin yaşadığı kəndləri hədəfə almaqla  milli, irqi, dini ədavət və ya düşmənçilik niyyəti ilə ümumi təhlükəli üsulla kənd sakinlərini qəsdən oldürmək məqsədilə Cəbrayıl rayonu Cocuq Mərcanlı kəndinə hücum edərək “Şamlıq” adlanan ərazini iriçaplı artilleriyadan atəşə tutmuş, atəş nəticəsində qeyd edilən əraziyə düşən mərmi həmin vaxt orada olan kənd sakini 2000-ci il təvəllüdlü Həziyev Hilal Murad oğlunun sifət nahiyəsinə dəyərək sonuncunun qəsdən həyatdan məhrum edilməsinə cəhd edilib.
Həmin fakt üzrə Cəbrayıl rayon prokurorluğunda Cinayət Məcəlləsinin  müvafiq maddələri ilə cinayət işi başlanıb.
Hazırda prokurorluq əməkdaşları tərəfindən döyüş şəraitində mümkün olan bütün istintaq əməliyyat tədbirləri həyata keçirilir, o cümlədən yaralanların aldıqları xəsarətlərin ağırlıq dərəcəsini eləcə də, mülki infrastruktur obyektlərinə dəymiş ziyanın məbləğini müəyyən etmək məqsədilə müvafiq ekspertzalar təyin edilib.
Göstərilən faktlara görə başlanmış 5 cinayət işi istintaqın davam etdirilməsi üçün Baş Prokurorluğun İstintaq idarəsinə göndərilib.
Ermənistan tərəfinin məsuliyyət daşıdığı bu müharibə cinayətlərini qətiyyətlə qınayır, mülki şəxslərin atəşə tutulması və bu yolla dinc əhalinin qorxu içində saxlanılması cəhdinə son verilməsini tələb edirik.
Beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistanın Azərbaycana qarşı yeni təcavüzünü, Azərbaycanlı mülki şəxsləri və infrastrukturu atəşə tutmasını kəskin qınamağa və Ermənistan tərəfindən beynəlxalq hüquq, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquq öhdəliklərinə əməl olunmasını təmin etməyə çağırırıq.

No:287/20, Joint statement of the Ministry of Foreign Affairs and the Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan
On 27 September 27 2020, the Armed Forces of Armenia, in gross violation of the ceasefire regime, launched another aggression against Azerbaijan shelling the positions of the Republic of Azerbaijan along the line of contact from large-caliber weapons, mortars and artillery.
On September 27-29, as part of the ongoing military aggression of Armenia, along with the Terter, Aghdam and Jabrayil regions of Azerbaijan, the Goranboy, Naftalan and Dashkesan regions were subjected to artillery fire by the Armed Forces of Armenia.
Armenia, in violation of the norms and principles of international law, in particular international humanitarian law, and the 1949 Geneva Conventions and their Additional Protocols, deliberately shelled the civilian population and infrastructure of Azerbaijan, and thus committed various crimes against the civilian population.
As of September 29, 2020, 10 Azerbaijani civilians were killed, including two schoolchildren aged 13 and 14 respectively. 30 civilians were injured.
On 27 September 2020, circa 6 p.m., an artillery shell fired by the armed forces of Armenia, hit the courtyard of a private residential house in the village of Gashalty-Garagoyunlu, Naftalan district, that belonged to a resident of the village Mr. Elbrus Isa oglu Gurbanov. As a result of the shell explosion, those present in the house – Mr. Gurbanov and 4 members of his family – were killed. The regional prosecutor’s office has initiated a criminal case under Articles 120.2.1 (premeditated murder by a criminal organization), 120.2.4 (murder by a group of persons, previously committed by a group of persons with hooligan intentions, with particular cruelty), 120.2.7 (premeditated murder of two or more persons), 120.2.12 (premeditated murder with intent to national, racial, religious hatred or enmity), 100.2 (conduct aggressive war) and other relevant articles of the Criminal Code.
As a result of intensive fire from large-caliber weapons, artillery and mortars by the armed forces of Armenia along the line of contact from the occupied territories of Aghdam region, a shell hit the Evoglu village of Aghdam district on September 28, 2020 circa 7 a.m. Mr. Joshgun Anver oglu Pashayev, born in 1979, was badly injured and died later at the hospital.
On September 28, 2020, circa 11 a.m., Mr. Mehman Sovet oglu Aliyev, born in 1975, died from shell shrapnel near the administrative building of the District Court on Heydar Aliyev Avenue in Tartar. The driver of the ambulance Mr. Ganbar Asgar oglu Asadov, born in 1968, and police officer Mr. Fakhraddin Farman oglu Huseynov, born in 1994, and another resident of Tartar city Mr. Tural Firdovsi oglu Ibrahimov, born in 1991, were injured.
Circa 7 p.m., as a result of an artillery shell explosion in the yard of a multi-level apartment building built for the disabled and IDPs located in Shikharkh settlement of Tartar region, the residents of Tartar region Mr. Khalig Asif oglu Abbasov, born in 1981 and his brother Mr. Elshan Asif oglu Abbasov, born in 1987, as well as Mr. Sabit Usub oglu Asadov, born in 1981, were killed. Mr. Seymur Fuzuli oglu Mammadov, born in 1984, and Mr. Faig Malik oglu Mahmudov, born in 1989, were hospitalized with various injuries.
On 28 September 2020, circa 6:40 p.m., the armed forces of Armenia shelled the "Shamlig" area near the village of Jojuq Marjanli with large-caliber artillery. Village resident Mr. Hilal Murad oglu Hazila, born in 2000, was injured.
In all incidents, the regional prosecutor’s offices in charge launched official criminal investigations in accordance with the Criminal Code articles.
The prosecutor's office personnel are taking all necessary investigative measures in combat conditions, including the appointment of relevant experts to determine the severity of human injuries and damage to civil infrastructure.
Five criminal cases were sent to the Investigation Department of the Prosecutor General's Office to continue the investigation.
We strongly condemn these war crimes, for which Armenia bears the responsibility, and demand to put an end to attempts to target civilians and intimidate the peaceful population.
We call on the international community to strongly condemn the new aggression of Armenia against Azerbaijan, shelling the Azerbaijani civilians and infrastructure, and to ensure that Armenia complies with its obligations under international law, as well as international humanitarian law.