No:071/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İran İslam Respublikası İslam Şurası Məclisinin sədri ilə görüşdü
İrana rəsmi səfəri çərçivəsində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İran İslam Respublikasının İslam Şurası Məclisinin sədri Əli Laricani ilə görüşdü.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respubikasının Milli Məclisinin sədri Oqtay Əsədovun səmimi salamlarını İslam Şurası Məclisinin sədri Əli Laricaniyə çatdırdı. Öz növbəsində Əli Laricani təşəkkürünü bildirərək, onun salamlarının Azərbaycanlı həmkarına çatdırılmasını xahiş etdi.
Görüşdə tərəflər iki ölkə arasında əlaqələrin, o cümlədən siyasi, iqtisadi, mədəni və digər sahələrdə ikitərəfli münasibətlərin inkişafından danışdı.
Nazir Elmar Məmmədyarov hazırda həyata keçirilən ikitərəfil iqtisadi layihələr barədə qarşı tərəfə məlumat verdi. İki ölkə arasındakı Dövlətlərarası Müştərək Komissiyanın fəaliyyətini qiymətləndirdi. Nazir, Parlamentlərarası Dostluq Qrupunun ölkələrimiz arasında əlaqələrə töhfə verdiyini qeyd etdi.
İslam Şurası Məclisinin sədri Əli Laricani İran Parlamentinin Azərbaycan ilə əlaqələrin inkişafına tam dəstək verdiyini bildirdi. İki ölkə arasında hazırda icra mərhələsində olan layihələrin icrasının sürətləndirilməsini vurğuladı.
Nazir Elmar Məmmədyarov qarşı tərəfə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlar prosesinin cari vəziyyəti barədə məlumat verdi. Azərbaycanın bölgədə sülhün və sabitiyin tərəfdarı olduğunu bildirdi.
Əli Laricani Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh və danışıqlar yolu ilə həllinə tərəfdar olduqlarını qeyd etdi. İran Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisi general-mayor Məhəmməd Baqirinin Azərbaycana səfəri zamanı səsləndirdiyi fikirlərin İranın rəsmi mövqeyi olduğu bildirildi. Iran Islam Şurası Məclisinin sədri münaqişənin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində həllinə tərəfdar olduğunu vurğuladı.

No:071/19, Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov met with the Chairman of the Iranian Parliament
In the framework of his official visit to Iran, Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov met with the Chairman of the Iranian Parliament Ali Larijani.
Minister Elmar Mammadyarov conveyed the sincere greetings of the Chairman of the Milli Mejlis of Azerbaijan Ogtay Asadov to the Chairman of the Iranian Parliament Ali Larijani. Ali Larijani thanked the Minister and requested from his side, to convey his sincere greetings to the attention of Ogtay Asadov.
At the meeting the sides discussed the relations between the two states, including developing the bilateral relations in political, economic, cultural and other spheres.
Minister Elmar Mammadyarov informed the Iranian Speaker about the bilateral economic projects under implementation. The activity of the Interstate Joint Commission between the two states was assessed. Minister noted the contribution of the Interparliamentary Friendship Group to the bilateral relations.
Minister Elmar Mammadyarov informed his interlocutor on the current stage of negotiations on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. It was emphasized that Azerbaijan is in favor of peace and stability in the region.
Chairman of the Parliament of Iran Ali Larijani said that they support the resolution of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict by peaceful means and negotiations. It was underlined that the statements made by the Chief of Staff of the Iranian Armed Forces Major General Mohammad Baqeri during his visit to Azerbaijan represent the official position of Iran. Iranian Speaker underlined support to the settlement of the conflict within the territorial integrity of Azerbaijan.