Azərbaycan Respublikası, Iran İslam Respublikası, Türkiyə Respublikasının xarici işlər nazirlərinin beşinci üçtərəfli görüşünün yekunlarına dair Bakı Bəyannaməsi
Azərbaycan Respublikası, Iran İslam Respublikası, Türkiyə Respublikasının xarici işlər nazirlərinin
Beşinci Üçtərəfli Görüşü
20 dekabr 2017-ci il
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun dəvəti, İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərif və Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Mevlüt Çavuşoğlunun iştirakı ilə 3 dövlətin xarici işlər nazirlərinin Beşinci Üçtərəfl Görüşü 20 dekabr 2017-ci il tarixində Bakı şəhərində keçirildi.
Xarici işlər nazirlərinin bundan əvvəlki Üçtərəfli Görüşlərdə qəbul olunmuş Urmiya, Naxçıvan, Van və Ramsar Bəyannaməsindəki öhdəliklərini vurğuladılar;
Regionda sülh, təhlükəsizlik, rifah və əməkdaşlığa xidmət edəcək dərin tarixi köklər, din və mədəni ortaqlıqlara əsaslanan üç ölkənin xalqları arasında həmrəylik və əməkdaşlığı, habelə paylaşılan dəyərləri daha da gücləndirmək üçün öhdəliklərini bir daha təsdiq etdilər;
Xüsusilə iqtisadi tərəqqi və davamlı inkişafa töhfə verə biləcək sahələrdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün öhdəliklərini xüsusi qeyd etdilər;
Regionda sülh və təhlükəsizliyin gücləndirilməsi üçün ümumi maraqlarını xüsusi vurğuladılar və bu konteksdə suverenlik, ərazi bütövlüyü, beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərin pozulmamasına hörmət və bütün mübahisələrin sülh yolu ilə həlli daxil olmaqla beynəlxalq hüququn prinsipləri üzrə öhdəliklərini qeyd etdilər;
Bu xüsusda, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münqişəsinin yuxarıda qeyd olunan prinsiplər əsasında ən qısa müddətdə həllinin vacibliyini bir daha qeyd etdilər;
Müxtəlif səviyyə və platformalarda, habelə BMT, İƏT, Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimadın Yaradılması Konfransı, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı kimi beynəlxalq və regional təşkilatlar çərçivəsində regional və beynəlxalq sülh, təhlükəsizlik və stabilliyin gücləndirilməsi məqsədilə ümumi maraqlar kəsb edən regional və qlobal məsələlərə dair sıx məsləhətləşmələrin davam etdirilməsini razılaşdılar;
Əl-Qüds Əl-Şəriflə əlaqədar 13 dekabr 2017-ci il tarixində İstanbulda keçirilmiş İƏT-in Fövqəladə Sammitinin bəyannaməsini və yekun komunikesini alqışladılar;
İqtisadi-ticarət əməkdaşlığının gücləndirilməsi, sərmayə və ticarətin təşviqi naminə mövcud potensialdan istifadə, o cümlədən enerji, nəqliyyat, bankçılıq, telekomunikasiya, sənaye, kənd təsərrüfatı, turizm və ətraf mühit sahəsində birgə layihə və proqramların həyata keçirilməsi ilə əməkdaşlığın təşviqinə dəstək verilməsini razılaşdılar;
Beynəlxalq tranzit dəhlizləri və coğrafi cəhətdən əlverişli yerləşən üç ölkənin tranzit potensialının artırılması, eləcə də beynəlxalq tranzit sisteminə inteqrasiya etmək üçün əhəmiyyətli addımların atılmasını xüsusi vurğulayaraq, nəqliyyat infrasturukturunun inkişafı və tranzit potensialının artrırılması naminə yeni layihələrin həyata keçirilmısi üçün əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin əhəmiyyətini qeyd etdilər;
Sosial-iqtisadi inkişaf naminə Asiya və Avropa arasında rəqabətli tranzit nəqliyyatının kəmiyyət və keyfiyətini artırmaq üçün strateji cəhətdən əhəmiyyətli olan genişmiqyaslı beynəlxalq nəqliyyat layihələrində üç ölkənin iştirakının vacibliyini xüsusi vurğulayaraq, “Şərq-Qərb”, “Cənub-Qərb”, “Şimal-Cənub” maşrutlarında üç ölkənin tranzit potensialdan istifadəyə əlverişli şərtlər yaradan Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun işə düşməsini alqışladılar, Rəşt-Astara dəmir yolunun tikintisinin ən qısa müddətdə tamamlanması üçün lazımı addımların atılmasının vacibliyini qeyd etdilər;
Mülki aviasiya sahəsində yüksək potensiala nail olmaq üçün əməkdaşlığın gücləndirilməsi, eləcə də üç ölkənin coğrafi üstünlüklərindən daha da faydalanmağın əhəmiyyətini vurğuladılar;
Neft, qaz və neft-kimya sahəsində kommersiya əməkdaşlığının artırılmasına hazır olduqlarını ifadə etdilər;
Üç ölkənin bank şəbəkəsi arasında əlaqələrin inkişaf etdirilməsi və genişləndirilməsi, habelə beynəlxalq bankçılıq prosedurları, həmçinin, çirkli pulların yuyulması və terrorun maliyyələşdirilməsi üzrə təcrübə və informasiyanı paylaşmağı razılaşdılar;
Regionda rəqəmsal uçurumların aradan qaldırılması məqsədilə informasiya strukturunun yaradılması və idarə edilməsi üçün üç ölkə arasında davam edən əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğuladılar;
Qlobal və regional iqtisadi təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın zəruriliyini, bu təşkilatların diqqətini ticarət, nəqliyyat, turizm, kənd təsərrüfatı, kommunikasiya və enerji sahəsi kimi prioritet sahələrə cəlb edilməsi, eləcə də bu institutlar tərəfindən üç ölkənin ümumi marağında olan layihələrin həyata keçirilməsinin təşviq edilməsi və dəstək göstərilməsini qeyd etdilər;
2015-ci ilin sentyabr ayında BMT tərəfindən qəbul edilən 2030 dayanıqlı inkişaf gündəliyinin müvafiq məqsədlərinə nail olmaq naminə ətraf mühitin pozulmasının azaldılması və qarşısının alınması üçün əməkdaşlığın gücləndirilməsinin əhəmiyyətini xüsusi qeyd etdilər;
Beynəlxalq və ya regional təşkilatlarda üç ölkənin namizədliyinin müsbət mənada qiymətləndirilməsini razılaşdılar və bu mənada EXPO 2025-in Azərbaycan Respublikasında keçirilməsi üçün Bakının namizədliyini alqışladılar;
Etnik, irqi, dini və etiqada əsaslanan dözümsüzlüyün və ayrı-seçkiliyin bütün formalarını pisləyərək, müxtəlif mədəniyyətlər, sivilizasiyalar və xalqlar arasında dözümlülüyün tərbiyyə edilməsi, hörmət, dialoq və əməkdaşlığın əhəmiyyətini qeyd edərək, 2016-cı ilin 25-27 aprel tarixlərində Bakıda keçirilmiş BMT-nin Sivilizasiyalar Aliansının 7-ci Qlobal Forumunun əhəmiyyətini xüsusi qeyd etdilər;
Terrorizm, separatism və zorakı ekstremizmin bütün forma və təzahürləri, transmilli mütəşəkkil cinayət və narkotik vasitələrin və onların daşıyıcılarının, silahların qeyri-qanuni dövriyyəsi, insan alveri, mədəni və tarixi irsə qarşı cinayətlər, kibercinayətkarlıq və qeyri-qanuni miqrasiyaya qarşı mübarizə sahəsində əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinin əhəmiyyətini qeyd etdilər; İran İslam Respublikasının təşəbbüsü ilə “Dünya ekstremizm və zorakı ekstremizmə qarşı” başlıqlı BMT Baş Assambleyasının A/RES/68/127 nömrəli qətnaməsini qeyd etdilər;
Öz ərazilərindən hər hansı bir insan və ya şəxsi qrupların istənilən nəticələr altında, bir-birinə qarşı istənilən təhlükə və fəaliyyətə qarşı istifadə etməsinə icazə verməyəcəklərini qətiyyətlə bəyan etdilər; separatizmə xarici dəstəyi kəskin şəkildə qınadılar;
Milli və beynəlxalq səviyyədə insan hüquqlarının təşviqi və müdafiəsi üzrə öhdəliklərini vurğuladılar və bəyan etdilər ki, dünyada bütün insanların hüquqlarının təşviq və müdafiəsinə əməkdaşlıq və dialoq vasitəsilə daha yaxşı nail olmaq olar;
Çoxtərəfli danışıqlar və diplomatiyanın uğurlarını əks etdirən Birgə Hərtərəfli Fəaliyyət Planının (JCPOA) əhəmiyyətini vurğuladılar; etiraf etdilər ki, JCPOA-nın uğurla yerinə yetirilməsi JCPOA-da təmin olunan faydalardan tam yararlanmaq məqsədilə onlara icazə verilməsi üçün bütün iştirakçılar tərəfindən öhdəliklərin tam yerinə yetirilməsini tələb edir; BMT TŞ-nin 2231 (2015) saylı qətnaməsinin tərkib hissəsi olan Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyi tərəfindən təsdiq edildiyi kimi İran İslam Respublikasının JCPOA-da öhdəliklərinə əməl etməsini nəzərə alaraq, bütün BMT üzvlərinə JCPOA-in həyata keçirilməsinə töhfə verəcəklərinə dair öhdəliklərini xatırlatdılar;
İslam Dünyasının qarşılaşdığı çağırışlara qarşı durmaq məqsədilə islam həmrəyliyinin təşviq edilməsinin əhəmiyyətini qeyd etdilər və islam qardaşlığının, anlayış və dözümlülüyün gücləndirilməsi üçün daha fəal və səmərəli əməkdaşlıq edilməsi niyyətini ifadə etdilər. Bu xüsusda, islam mədəniyyəti və dünyada mənəvi dəyərlərin təşviqi baxımından 2017-ci il 12-22 may tarixlərində Bakıda yüksək səviyyədə keçirilmiş 4-cü İslam Həmrəyliyi Oyunlarının əhəmiyyətini qeyd etdilər.
Bundan əvvəlki görüşlərdə qəbul olunan qərarların, o cümlədən 2016-2018-ci illər üzrə Üçtərəfli Sahəvi Əməkdaşlıq Fəaliyyət Planının təqib edilməsinin əhəmiyyətini vurğuladılar;
Üçtərəfli formatda regional və qlobal məsələlərə dair əlaqələndirmə və əməkdaşlığın davam etdirilməsi üçün mütəmadi keçirilən görüşlərin əhəmiyyətini bir daha qeyd etdilər;

Baku Statement on the outcomes of Fifth Trilateral Meeting of the Ministers of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, the Islamic Republic of Iran and the Republic of Turkey
Fifth Trilateral Meeting of the Ministers of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, the Islamic Republic of Iran and the Republic of Turkey
20 December 2017
At the invitation of H.E. Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and with participation of H.E. Mr. Mohammad Javad Zarif, Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran and H.E. Mr. Mevlüt Çavuşoğlu, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Turkey, the Fifth Trilateral Meeting of the Ministers of Foreign Affairs was held on 20 December 2017 in Baku, Republic of Azerbaijan.
The Ministers,
Emphasized their commitment to the Urumieh, Nakhchivan, Van and Ramsar Statements adopted in the previous Trilateral Meetings of the Ministers of Foreign Affairs;
Reaffirmed commitment to further enhance solidarity and cooperation among the peoples of the three countries based on deep-rooted historical, religious and cultural commonalities and shared values that will serve to strengthen peace, stability, prosperity and cooperation in the region;
Underlined their commitment to further expand cooperation particularly in the areas that would contribute to economic progress and sustainable development;
Emphasized their common interest to strengthen peace and stability in the region and stressed in this context their commitment to principles of international law, including in particular, respect for sovereignty, territorial integrity, inviolability of internationally recognized borders and peaceful settlement of all disputes;
Reiterated, in this regard, the importance of the earliest resolution of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict on the basis of the above-mentioned principles;
Agreed to continue close consultations on regional and global issues of common interest at different levels and platforms and within the framework of international and regional organizations such as the United Nations, the Organization of Islamic Cooperation, the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia, and the Economic Cooperation Organization, with a view to enhancing regional and international peace, security and stability;
Welcomed the declaration and final communiqué adopted at the OIC Extraordinary Summit on 13 December 2017 in Istanbul, with regard to Al-Quds Al-Sharif;
Agreed to strengthen economic-trade cooperation, to use the existing potential for promotion of investments and trade, as well as to support promotion of cooperation by implementing of the joint projects and programs in the field of energy, transport, banking, telecommunication, industry, agriculture, tourism and environment;
Underlining the significant steps taken to increase the transit potential of the three countries situated on international transit corridors and geographically favourably located as well as to integrate to the international transit system, stressed upon the importance of further enhancement of cooperation for implementation of the new projects for development of transport infrastructure and increase of transit potential;
Underlining the significance of participation of the three countries in large-scale international transport projects, which are strategically important for increase of the quantity and quality of the competitive transit transportation between the Asia and Europe, for socio-economic development, welcomed the launching of Baku-Tbilisi-Kars railway which creates favourable conditions to use the transit potential of the three countries on "East-West", "South-West", "North-South" routes, stressed the importance to take necessary steps for earliest completion of Rasht-Astara railway;
Underlined the importance of strengthening cooperation in the field of civil aviation to reach the high potential as well as to further benefit from the geographical advantages of the three countries;
Expressed their willingness to enhance commercial collaborations in the petroleum, gas and petrochemical fields;
Agreed to develop and enhance relations among the banking networks of the three countries and to share experience and information on international banking procedures as well as on combating money-laundering and financing terrorism;
Stressed the importance of continued cooperation among three countries to build and run information infrastructures in order to bridge the digital divide in the region;
Underlined the importance to cooperate within the framework of global and regional economic organizations, to attract the attention of these organizations to the priority spheres, such as trade, transport, tourism, agriculture, communication and energy, as well as to promote and support implementation of the projects in the common interest of the three countries by these institutions;
Emphasized the importance of strengthening cooperation to mitigate and prevent environmental degradation, with a view to attaining the relevant goals of 2030 sustainable development agenda adopted by the United Nations in September 2015;
Agreed to positively evaluate the candidatures of three countries in the international or regional organizations and in this vein, welcomed the candidature of Baku for hosting World EXPO-2025 in the Republic of Azerbaijan;
Condemning all forms of intolerance and discrimination based on ethnicity, race, religion and belief and underlining the importance of nurturing tolerance, respect, dialogue and cooperation among different cultures, civilizations and peoples and emphasized the significance of the 7th Global Forum of the Alliance of Civilizations of the United Nations held in Baku, Azerbaijan on 25-27 April 2016”;
Underlined the importance to further strengthen cooperation in the fight against terrorism, separatism and violent extremism in all their forms and manifestations, transnational organized crime and illicit trafficking in narcotic drugs and their precursors, and arms, human trafficking, crimes against cultural and historical heritage, cybercrimes and illegal migration; took note of the UN GA Resolution A/RES/68/127 entitled “A World against Violence and Violent Extremism (WAVE)” initiated by the Islamic Republic of Iran;
Stressed their determination not to allow their territories to be used by any people or group of individuals, under any circumstances, for any threat and activity against each other; strongly condemned foreign support to separatism;
Emphasized their commitment to promote and protect human rights at the national and international level, and declared that the promotion and protection of the rights of all human beings in the world can better be achieved through cooperation and dialogue;
Underscored the significance of Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) which reflects the success of the multilateral negotiations and diplomacy; acknowledged that the successful implementation of JCPOA requires the complete fulfilment of the stipulated obligations by all the parties for allowing them to fully enjoy benefits provided in JCPOA; taking into account the Islamic Republic of Iran’s adherence to its obligations under JCPOA as confirmed by the International Atomic Energy Agency which is a part of the Resolution 2231 (2015) of the UN Security Council, recalled the commitments of all the UN members to contribute to the implementation of JCPOA;
Underlined the significant importance of promoting Islamic solidarity to confront challenges facing the Islamic World and stressed intention for more active and effective cooperation to strengthen Islamic fraternity, understanding and tolerance. In this respect noted the significance of the 4th Islamic Solidarity Games for promotion of Islamic culture and moral values around the world held in high level in Baku on 12-22 May 2017;
Stressed on importance to follow up of the decisions taken during the previous Meetings as well as the Trilateral Sectoral Cooperation Action Plan for 2016-2018;
Reiterated the importance of holding regular meetings in the trilateral format to continue coordination and cooperation on regional and global issues;