Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Cavad Zəriflə görüşüb
Xarici işlər naziri E.Məmmədyarov Asiyanın Qəlbi-İstanbul Prosesi çərçivəsində keçirilən VII Nazirlər Konfransında iştirak etmək məqsədilə Azərbaycanda səfərdə olan İranın xarici işlər naziri Cavad Zəriflə görüşdü.
Görüşdə nazirlər İran və Azərbaycan arasında dostluq və mehriban qonşuluq münasibətlərinin müxtəlif sahələrdə inkişafı istiqamətində atılan davamlı səyləri təqdir etdilər.
Nazirlər ikitərəfli münasibətlərin ruhuna uyğun olaraq, müxtəlif formatlarda da əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd etdilər. Bu xüsusda, 19-20 dekabr tarixlərində Bakıda keçirilməsi planlaşdırılan Azərbaycan-İran-Türkiyə üçtərəfli görüşünün regional əməkdaşlıq baxımdan vacib rolunu nəzərə çatdırdılar və üçtərəfli əməkdaşlığın yeni formatlarının yaradılmasına dair fikir mübadiləsi apardılar.
Tərəflər Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin inkişafı ilə əlaqədar məsələlərə toxundular və bu layihənin Cənubi Asiya ilə Şimali Avropanı birləşdirən və regionlar boyunca əməkdaşlığı və çiçəklənməni təşviq edəcəyinə əminlik ifadə etdilər.
Nazirlər Xəzər dənizinin hüquqi statusuna dair məsələləri müzakirə etdilər və Azərbaycan və İranın digər Xəzəryanı dövlətlərlə birlikdə Xəzər dənizini dostluq və əməkdaşlıq məkanı kimi inkişaf etdirmək əzmini ifadə etdilər.
Görüş əsnasında Asiyanın Qəlbi-İstanbul prosesinin Əfqanıstan, ümumilikdə isə bütün region və onun hüdudlarından kənarda sabitlik, təhlükəsizlik və tərəqqinin təşviqi istiqamətində iştirakçı və dəstəkləyən tərəflərin səylərini birləşdirdiyi unikal platforma olduğu vurğulandı və bu xüsusda VII Bakı nazirlər toplantısının əhəmiyyəti qeyd olundu.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Minister of Foreign Affairs of Islamic Republic of Iran Javad Zarif
Foreign Minister E.Mammadyarov met with Foreign Minister of Iran Javad Zarif, who is on a visit to Azerbaijan to participate in the VII Ministerial Conference within the framework of the Heart of Asia-Istanbul Process.
During the meeting, the Ministers appreciated the continued efforts of both sides made to develop the friendly and good neighborly relations between Iran and Azerbaijan in various fields.
The Ministers noted the importance of deepening cooperation in various formats in line with the spirit of bilateral relations. In this regard, they highlighted the important role of Azerbaijan-Iran-Turkey trilateral meeting to be held in Baku on December 19-20, in terms of regional cooperation and exchanged views on the creation of new formats of trilateral cooperation.
The parties touched upon issues related to the development of the North-South transport corridor and expressed their confidence that this project will link South Asia and Northern Europe and promote cooperation and prosperity throughout the regions.
The Ministers also discussed legal status of the Caspian Sea and expressed determination of both countries to develop the Caspian Sea as the arena of friendship and cooperation jointly with other Caspian littoral states.
During the meeting, it was emphasized that Heart of Asia-Istanbul process is a unique platform that combines the efforts of the participating and supporting parties in promoting stability, security and prosperity in Afghanistan, wider region and beyond. In this context, the sides highlighted importance of the VII Baku Ministerial Meeting of Istanbul Process.