Tehranda Azərbaycan, İran və Rusiya dövlət başçılarının üçtərəfli Zirvə görüşü keçirilib
2017-ci ilin noyabrın 1-də Tehranda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin, İran İslam Respublikasının Prezidenti Həsən Ruhaninin və Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putinin üçtərəfli Zirvə görüşü keçirilib.
Sonra Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, İran Prezidenti Həsən Ruhani və Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Zirvə görüşünün Birgə Bəyannaməsini imzaladılar.
Sonda dövlət başçıları mətbuata bəyanatlarla çıxış etdilər.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin çıxışı
- Hörmətli prezidentlər.
Hörmətli Zirvə görüşünün iştirakçıları.
İlk növbədə, İran İslam Respublikasının Prezidenti cənab Həsən Ruhaniyə göstərdiyi qonaqpərvərliyə görə təşəkkürümü bildirirəm. Bugünkü Zirvə görüşünün böyük əhəmiyyəti var. Bu görüş keçən il yaradılmış üçtərəfli, yüksək səviyyəli əməkdaşlıq formatının möhkəmləndirilməsi işində mühüm addımdır.
Keçən ilin avqust ayında Bakıda İran, Rusiya, Azərbaycan prezidentlərinin ilk Zirvə görüşü keçirilmişdir. Görüşün gözəl nəticələri üçtərəfli əməkdaşlığın dərinləşməsinə xidmət etmişdir. Əminəm ki, bugünkü görüş də bir çox önəmli məsələlərin həllində öz rolunu oynayacaqdır.
Azərbaycan dünyada yeganə ölkədir ki, onun həm İran, həm də Rusiya ilə sərhədləri var. Ölkələrimizin coğrafi vəziyyəti əməkdaşlığımızın önəmli amilidir. Xalqlarımızın tarixi əlaqələri isə üç ölkə arasında tərəfdaşlığın möhkəm təməlini təşkil edir.
Azərbaycan İran və Rusiya ilə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində uğurlu əməkdaşlıq həyata keçirir. İranla İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı (EKO), Rusiya ilə MDB, ATƏT, Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində birgə fəaliyyətimizi qeyd etmək istərdim. Biz BMT çərçivəsində də fəal əməkdaşlıq edirik.
Bu gün dünyada beynəlxalq hüququn normalarının bərqərar olması gündəlikdə duran ən önəmli məsələlərdən biridir. Əfsuslar olsun ki, bir çox hallarda bu normalar işləmir və kobudcasına pozulur. Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi buna əyani misaldır. Ermənistan Azərbaycanın əzəli torpağı, ayrılmaz hissəsi olan Dağlıq Qarabağı və ətraf 7 rayonu 20 ildən çoxdur ki, işğal altında saxlayır. İşğal edilmiş torpaqlarda Azərbaycan əhalisi etnik təmizləmə siyasətinə məruz qalıb, 1 milyon soydaşımız qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşüb.
Qeyd etmək lazımdır ki, nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən bu münaqişə ilə bağlı müvafiq qərar və qətnamələr qəbul olunmuşdur. Bunların sırasında dünyanın aparıcı qurumu olan BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal edilmiş torpaqlarımızdan dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən qətnamələrini, Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, ATƏT və digər təşkilatların qəbul etdiyi oxşar qərar və qətnamələri göstərmək olar. Ancaq Ermənistan buna məhəl qoymur, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrini icra etmir, işğalçı siyasətini davam etdirir. Erməni işğalına tezliklə son qoyulmalı, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa edilməlidir.
Bəzi hallarda BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri dərhal icra edilir. Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı qəbul edilmiş qətnamələr isə 20 ildən çoxdur ki, kağız üzərində qalır. Bu, ikili standartların göstəricisidir. Bugünkü status-kvo qəbuledilməzdir və dəyişdirilməlidir. Bizim qaçqın və köçkünlərimiz öz ata-baba torpaqlarına qayıtmalı və ölkəmizin ərazi bütövlüyü bərpa edilməlidir.
Hörmətli görüş iştirakçıları, üçtərəfli format iqtisadi əməkdaşlığımızın daha yüksək səviyyəyə qaldırılması üçün yaxşı imkan yaratmışdır. Ticarət dövriyyəsinin artırılması, qarşılıqlı sərmayə qoyuluşu gündəlikdə olan vacib məsələlərdəndir. Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycanın Rusiya və İran ilə ticarət dövriyyəsi 2017-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında 2016-cı ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə əhəmiyyətli dərəcədə artmışdır. Gələcəkdə biz bu müsbət dinamikanı saxlamalı və artırmalıyıq. İrandan və Rusiyadan Azərbaycan iqtisadiyyatına qoyulan sərmayənin həcmi artır. Keçənilki Zirvə görüşündən sonra İran şirkətləri Azərbaycanda avtomobil və dərman preparatları zavodlarının tikintisinə iri həcmdə sərmayələr qoymuşdur. Rusiya şirkəti isə daha bir dərman preparatları zavodunun tikintisinə böyük sərmayə yatırır. Azərbaycan da öz növbəsində hər iki ölkəyə sərmayə qoyuluşunu artırır. Bu sərmayə layihələri qarşılıqlı dostluğun və inamın təzahürüdür. Üç ölkə arasında əlaqələrin uğurlu inkişafının nəticəsi olaraq biznes dairələri də daha inamla sərmayə qoymağa başlamışlar. Ümid edirəm ki, bugünkü Zirvə görüşü də ölkələrimizin biznes dairələrinin daha da ruhlandırılmasına və qarşılıqlı sərmayə qoyuluşunun artırılmasına xidmət edəcək.
Ölkələrimiz neft-qaz sahəsində də uğurlu əməkdaşlıq həyata keçirirlər. İran və Rusiya şirkətləri 20 ildən artıqdır ki, Xəzərin Azərbaycan sektorunda neft-qaz yataqlarının işlənilməsində iştirak edirlər.
Elektroenergetika sahəsində əməkdaşlıq inkişaf edir. Azərbaycan həm İran, həm də Rusiya ilə öz enerji xəttlərini birləşdirib. Azərbaycanın və Rusiyanın enerji sistemləri paralel iş rejimində fəaliyyət göstərir. İki ölkənin enerji sistemlərini “Xaçmaz-Dərbənd” və “Yalama” elektrik verilişi xəttləri birləşdirir. İran-Azərbaycan enerji sistemlərini isə “İmişli-Parsabad” elektrik xətləri birləşdirmişdir. Araz çayında Ordubad və Marazad Su Elektrik stansiyalarının tikintisi haqqında imzalanmış saziş qüvvəyə minmiş və icra edilir. Ordubad Su Elektrik Stansiyasının tikintisi uğurla gedir.
Nəqliyyat sektorunda üçtərəfli əməkdaşlıq yaxşı nəticələr verir. Bu il Azərbaycan öz dəmir yolunu İran sərhədinə qədər inşa etmişdir. Biz, eyni zamanda, Astara çayı üzərində 82 metr uzunluğunda dəmir yolu körpüsü tikmiş və istifadəyə vermişik. Bundan əlavə, İran ərazisində 1,4 kilometr yol və terminallar tikilməsi üçün 35 hektarlıq ərazi Azərbaycan tərəfindən uzunmüddətli icarəyə götürülmüşdür.
Bu il üç ölkə arasında dəmir yollarında daşınma tarifləri razılaşdırılmışdır. Beləliklə, Azərbaycan-Rusiya sərhədindən Azərbaycan-İran sərhədinə qədər dəmir yolu istismara tam hazır vəziyyətə gətirilmişdir. Bu yol Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin önəmli hissəsidir. Azərbaycan, eyni zamanda, İran ərazisində Astara-Rəşt dəmir yolunun tikintisinin maliyyələşdirilməsində iştirak etməyə hazırdır. Artıq İran tərəfi ilə Astara-Rəşt dəmir yolunun tikintisi və avadanlıqla təchiz olunması layihəsi üzrə 500 milyon dollar dəyərində kredit sazişi ilə bağlı danışıqlar bu yaxınlarda uğurla başa çatmışdır.
Gələn il Bakı-İran sərhədi müasir magistral avtomobil yolu istismara veriləcək. Bakı-Rusiya sərhədi magistral avtomobil yolunun son hissəsinin inşası da gələn il ən yüksək səviyyədə başa çatdırılacaqdır.
Beləliklə, Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin Azərbaycan hissəsinin yaradılması prosesi son mərhələyə qədəm qoyub. Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizi bir çox ölkələr üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Hörmətli həmkarlar, bizi birləşdirən Xəzər dənizi ümumi sərvətimizdir. Xəzər sülh, dostluq və əməkdaşlıq dənizidir. Xəzər dənizində sərhəd mühafizəsi işində etibarlı əməkdaşlıq mövcuddur.
Rusiya Müdafiə Nazirliyinin təşəbbüsü ilə keçirilən “Beynəlxalq Ordu Oyunları - 2017” çərçivəsində bu yaxınlarda Bakıda “Dəniz Kuboku - 2017” beynəlxalq yarışları təşkil olundu. Bundan əlavə, hərbi dəniz qüvvələrimizin gəmiləri qarşılıqlı olaraq dostluq səfərləri həyata keçirirlər. Xəzərdə təhlükəsizlik tədbirlərinin gücləndirilməsi, narkotrafik, qaçaqmalçılığa qarşı birgə mübarizə yaxşı nəticələrə gətirib çıxarıb. Bu sahələrdə əməkdaşlıq böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Azərbaycan sivilizasiyalararası, dinlərarası dialoqun möhkəmləndirilməsi işinə də öz töhfəsini verir. Bizim təşəbbüsümüzlə 2008-ci ildə başlanan, 100-dən çox müsəlman və xristian ölkəsini birləşdirən “Bakı Prosesi” BMT tərəfindən dəstəklənir və yüksək qiymətləndirilir.
2015-ci və 2017-ci illərdə 100-dən çox ölkənin iştirakı ilə Bakıda keçirilən birinci Avropa və dördüncü İslam Həmrəyliyi Oyunları idman yarışları olmaqla bərabər, eyni zamanda, mədəniyyətlərarası dialoqa verdiyimiz növbəti töhfə idi.
Çıxışımın sonunda qeyd etmək istərdim ki, İran, Rusiya, Azərbaycan üçtərəfli əməkdaşlığı regionda təhlükəsizliyin, sabitliyin, iqtisadi inkişafın təmin olunmasına xidmət edir. Bu əməkdaşlıq əyani şəkildə göstərir ki, qonşular arasında münasibətlər necə qurulmalıdır. Biz dostluq və mehriban qonşuluq nümunəsi göstəririk.
Bizim əlaqələrimiz qarşılıqlı hörmət, anlaşma, xoş niyyət və dostluq prinsiplərinə əsaslanır. Əminəm ki, üçtərəfli əməkdaşlığımız gələcəkdə də uğurla davam etdiriləcəkdir.
x x x
Görüşün sonunda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, İran Prezidenti Həsən Ruhani və Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Zirvə görüşünün Birgə Bəyannaməsini imzaladılar.

Trilateral Summit of heads of state of Azerbaijan, Iran and Russia was held in Tehran
A trilateral Summit of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, President of the Islamic Republic of Iran Hassan Rouhani and President of the Russian Federation Vladimir Putin has today been held in Tehran.
The presidents made speeches at the event.
Azerbaijani President Ilham Aliyev, Iranian President Hassan Rouhani and Russian President Vladimir Putin signed the Joint Declaration of the Summit.
The heads of state then made press statements.
Speech by President Ilham Aliyev
- Distinguished Presidents,
Dear Summit participants!
First of all, I would like to express my gratitude to the President of the Islamic Republic of Iran, Mr. Hassan Rouhani, for the hospitality extended. Today's summit is of great importance. This meeting is an important step towards strengthening the trilateral high-level cooperation format established last year.
In August last year, the first summit of the presidents of Iran, Russia and Azerbaijan was held in Baku. The excellent results of the meeting served to deepen trilateral cooperation. I am convinced that today's meeting will also play a role in addressing many important issues.
Azerbaijan is the only country in the world to border on Iran and Russia. The geographical location of our countries is an important factor in our cooperation. The historical ties among our peoples form a solid basis for partnership between our three countries.
Azerbaijan successfully cooperates with Iran and Russia within the framework of international organizations. I would like to point to our joint activities with Iran within the framework of the Organization of Islamic Cooperation and the Organization for Economic Cooperation (ECO), and with Russia within the CIS, the OSCE, and the Black Sea Economic Cooperation Organization. We also actively cooperate within the framework of the UN.
The establishment of norms of international law in the world today is one of the most important issues on the agenda. Unfortunately, in many cases these norms do not work and are grossly violated. A good example of this is the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict. For more than 20 years, Armenia has been keeping Nagorno-Karabakh and seven surrounding districts under occupation. These are our ancestral lands, an inalienable part of Azerbaijan. The population of Azerbaijan was subjected to a policy of ethnic cleansing on the occupied lands, one million of our compatriots found themselves in the situation of refugees and internally displaced persons.
It should be noted that influential international organizations have adopted relevant resolutions in connection with this conflict. These include the resolutions of the leading body of the world, the UN Security Council, demanding an immediate and unconditional withdrawal of Armenian armed forces from our occupied lands. Similar resolutions have been adopted by the Non-Aligned Movement, the Organization of Islamic Cooperation, the OSCE and other organizations. However, Armenia flouts them. It does not comply with the resolutions of the UN Security Council and continues its aggressive policy. It is necessary to put an end to Armenian occupation as soon as possible. The territorial integrity of Azerbaijan must be restored.
In some cases, UN Security Council resolutions are executed immediately. The resolutions adopted in connection with the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict have been on paper for more than 20 years. This is an indicator of double standards. Today's status quo is unacceptable and must to be changed. Our refugees and IDPs must return to their ancestral lands and the territorial integrity of our country must be restored.
Dear summit participants, this trilateral format has created ample opportunities for raising our economic cooperation to a higher level. Increased trade and mutual investment are the most important issues on the agenda. It should be noted that in January-September 2017, Azerbaijan’s turnover with Russia and Iran significantly increased in comparison with the corresponding period of 2016. In the future, we need to maintain and increase this positive momentum. The volume of Iranian and Russian investments in the Azerbaijani economy is growing. After last year's summit, Iranian companies invested heavily in the construction of automobile and pharmaceutical production plants in Azerbaijan. A Russian company is investing heavily in the construction of another pharmaceutical factory. Azerbaijan, in turn, has also increased investment in both countries. These investment projects are a manifestation of mutual friendship and trust. As a result of the successful development of ties between our three countries, business circles have started to invest more. I do hope that today's summit will further enhance the enthusiasm of the business people of our countries and increase mutual investment.
Our countries successfully cooperate in the oil and gas sector. For more than 20 years, Iranian and Russian companies have been involved in the development of oil and gas fields in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea.
Cooperation in the field of power engineering is developing. Azerbaijan has joined its energy system with those of Iran and Russia. The energy systems of Azerbaijan and Russia operate in a parallel mode. The power systems of the two countries are connected by power lines "Khachmaz-Derbend" and "Yalama". The energy systems of Iran and Azerbaijan are connected by power lines “Imishli-Parsabad”. The agreement on the construction of the Ordubad and Marazad hydroelectric power stations on the Araz River has come into force and is being implemented. The construction of the Ordubad hydroelectric power plant is proceeding successfully.
The trilateral cooperation in the transport sector is giving good results. This year Azerbaijan built its railway to the border with Iran. At the same time, we have built and commissioned a 82-km railway bridge over the Astara River. In addition, the Azerbaijani side has taken a 1.4km road on the territory of Iran and a land plot of 35 hectares for the construction of terminals on a long-term lease.
This year, tariffs for railway transportation have been agreed among the three countries. Thus, the railway from the Azerbaijani-Russian border to the border with Iran is fully operational. This road is an important part of the North-South transport corridor. At the same time, Azerbaijan is ready to participate in financing the construction of the Astara-Resht railway in Iran. Negotiations with the Iranian side have been successfully concluded on a $500 million loan agreement for the construction of the Astara-Resht railway.
A modern Baku-Iranian border highway will be commissioned next year. The construction of the last section of the Baku-Russian border highway will also be completed at the highest level next year.
Therefore, the process of creating the Azerbaijani section of the North-South transport corridor has entered the final stage. The North-South transport corridor is of great importance for many countries.
Dear colleagues, the Caspian Sea connecting us is our common heritage. The Caspian Sea is a sea of peace, friendship and cooperation. Reliable cooperation in the issue of border protection is carried out in the Caspian Sea.
Recently, within the framework of " International Army Games-2017" initiated by the Russian Ministry of Defense, the international competitions "Sea Cup-2017" were organized in Baku. In addition, the ships of our naval forces carry out mutual friendly visits. Good results have been achieved by security measures in the Caspian Sea, joint struggle against drug trafficking and smuggling. Cooperation in these areas is of great importance.
Azerbaijan also contributes to the strengthening of the dialogue between civilizations and religions. The "Baku process" launched on our initiative in 2008 unites more than 100 Muslim and Christian countries. It receives the support and appreciation of the UN.
The First European games and the Fourth Games of Islamic Solidarity held in 2015 and 2017 with the participation of more than 100 countries were not only sporting competitions, but also our contribution to intercultural dialogue.
In conclusion of my speech, I would like to note that the Iranian-Russian-Azerbaijani trilateral cooperation serves security, stability and economic development of the region. This cooperation clearly shows how relations between neighbors should be built. We are showing an example of friendship and good-neighborliness.
Our relations are based on the principles of mutual respect, mutual understanding, goodwill and friendship. I am confident that our trilateral cooperation will be successfully continued in the future.
Thank you!