Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni iqtisadi və digər fəaliyyətlərlə bağlı üçüncü tərəflərin məsuliyyətinə dair hüquqi rəy
Azərbaycan Respublikasının BMT yanında Daimi Nümayəndəliyi tərəfindən “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni iqtisadi və digər fəaliyyətlərlə bağlı üçüncü tərəflərin məsuliyyətinə dair hüquqi rəy” adlı sənəd BMT Təhlükəsizlik Şurası və Baş Məclisinin sənədi kimi yayılıb.
Sözügedən hüquqi rəy Azərbaycan tərəfinin müraciəti əsasında məşhur beynəlxalq hüquqşünas, BMT-nin Beynəlxalq hüquq Komissiyasının 1997-ci ildə isə sədri, 1990-2011-ci illərdə üzvü olmuş, “Université Paris Ouest Nanterre La Défense”-in fəxri professoru Alan Pelle tərəfindən hazırlanıb.
Ermənistanın qeyri-qanuni əməllərini ört-basdır etmək və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrini təhrif edərək üzərinə düşən öhdəlik və məsuliyyətdən yayınmaq cəhdlərini nəzərə alaraq, Azərbaycan münaqişənin həlli, ölkəmizin ərazilərinin işğalına sol qoyulması və Ermənistanın təcavüzündən əziyyət çəkən qaçqın və məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtması üçün beynəlxalq hüququn aliliyinin təmin olunmasının xüsusi önəm kəsb etməsinə dair mövqeyini davamlı şəkildə ortaya qoyur.
Azərbaycan tərəfindən münaqişənin hüquqi aspektləri ilə bağlı çoxsaylı hesabatlar hazırlanıb, BMT və digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində yayılaraq beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılıb. Xüsusilə, Azərbaycan Respublikası tərəfindən BMT Baş katibinə Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı silahlı təcavüzünün hüquqi nəticələri, Dövlətlərin ərazi bütövlüyü və öz müqəddaratını təyinetmə hüququnun fundamental normaları, Azərbaycan ərazilərinin hərbi işğalçısı kimi Ermənistanın beynəlxalq hüquqi məsuliyyətləri, azərbaycanlı məcburi köçkünlərin beynəlxalq hüquqi hüquqları və Ermənistanın məsuliyyəti üzrə hesabatlar təqdim edilmişdir.
Həmçinin, BMT-nin Baş Katibinə Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən hazırlanmış “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni iqtisadi və digər fəaliyyətlər” adlı müfəssəl hesabat təqdim edilib. Hesabatda faktlar, rəqəmlər və statistik məlumatlarla sübut olur ki, Ermənistanın Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yürütdüyü siyasəti və həyata keçirdiyi əməlləri beynəlxalq hüququn pozuntusudur, münaqişənin siyasi həllinə nail olmaq cəhdlərini pozur və regionda sülh, təhlükəsizlik və sabitlik üçün ciddi təhdiddir.
Bu hesabatın ardınca hazırlanan “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni iqtisadi və digər fəaliyyətlərlə bağlı üçüncü tərəflərin məsuliyyətinə dair hüquqi rəy” adlı sənəd əsaslı bitərəf baxış təmin edərək münaqişənin həlli ilə əlaqədar mövcud hüquqi öhdəlik və məsuliyyətin daha yaxşı başa düşülməsinə töhfə verir və bu istiqamətdə konkret təkliflərlə çıxış edir.
Sənəddə Ermənistanın Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni iqtisadi və digər fəaliyyətləri aşağıdakı istiqamətlər üzrə təsnif edilir, Ermənistanın əməllərinin qeyri-qanuniliyinin hüquqi əsaslandırılması və üçüncü tərəflərin hüquqi məsuliyyətinə dair hüquqi rəy təmin edilir.
- İşğal olunmuş ərazilərdə məskunlaşmanın aparılması;
- Azərbaycanın təbii sərvətlərinin istismarı və ticarəti;
- İqtisadi və maliyyə fəaliyyətləri;
- İnfrastruktur dəyişikliklər və telekommunikasiya şəbəkəsinin istismarı;
- İşğal edilmiş ərazilərin mədəni xarakteri və irsinin dəyişdirilməsi;
- İşğal edilmiş ərazilərin turizm məkanı kimi təşviq edilməsi, qeyri-qanuni səfərlərin təşkili və digər fəaliyyətlər.
Sənədin təmin etdiyi hüquqi rəyə görə, Ermənistan Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni əməllərin həyata keçirilməsinə məsuliyyət daşıyan tərəfdir. Bu qeyri-qanuni əməllərin bir qismi beynəlxalq hüququn imperativ normalarından irəli gələn öhdəliklərin ciddi surətdə pozulmasıdır. Bu sıraya aşağıdakılar daxildir:
- BMT Nizamnaməsini pozaraq Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və digər rayonlarının de-facto ayrılmasını təmin etmək üçün gücdən istifadə;
- Bu xüsusda Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünün pozulması;
- İşğal olunmuş ərazilərdə etnik təmizləmənin aparılması, məskunlaşma məntəqələrinin yaradılması və əhalinin köçürülməsinin təmin edilməsi bu ərazilərin demoqrafik tərkibinin dəyişdirilməsi;
- Hərbi işğala dair hüququn, xüsusilə “Quruda müharibənin aparılması qanunları və adətləri” haqqında 1907-ci il Haaqa Konvensiyası ilə bağlı Qaydaların 43-cü bəndi, 1949-cu il “Müharibə zamanı mülki şəxslərin müdafiəsi”nə dair Cenevrə Konvensiyasının 49-cu maddəsinin kobud şəkildə pozulması;
- İşğaldan əvvəl həmin ərazidə yaşayan insanların maraqlarının aliliyini nəzərə almadan işğal olunmuş ərazilərin təbii resurslarının istismar edilməsi;
- Ərazinin mədəni irsinin dəyişdirilməsi.
Hüquqi rəyə əsasən, beynəlxalq hüququn imperativ normalarının sadalanan ciddi pozuntusu ağırlaşdırılmış məsuliyyətlə nəticələnən xüsusi halların tətbiq edilməsini nəzərdə tutur. Bu sıraya daxildir:
- Bu kimi pozuntular nəticəsində yaranmış vəziyyətin tanınmaması;
- Bu vəziyyətin saxlanması üçün hər hansı yardımın göstərilməsinin qadağan olunması;
- Bu kimi pozuntuları etmiş şəxslərin hər hansı immunitetdən məhrum edilməsi;
- Ağırlaşdırılmış məsuluyyət kimi bütün Dövlətlər tərəfindən Ermənistanı məsuliyyətə cəlb etmək və ona qarşı tədbirlərin görülməsi, o cümlədən sanksiyaların tətbiq edilməsi, cinayət və mülki işlərin açılması.
Beynəlxalq münasibətlərdə və münaqişələrin həlli prosesində qanunun aliliyinin təmin olunması mütləq xarakter daşıyır.
Bütün beynəlxalq ictimaiyyəti, müvafiq beynəlxalq təşkilatları, ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədr ölkələrini, əcnəbi hüquqi və fiziki şəxsləri “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni iqtisadi və digər fəaliyyətlərlə bağlı üçüncü tərəflərin məsuliyyətinə dair hüquqi rəy” və Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin hüquqi aspektləri ilə bağlı Azərbaycanın təqdim etdiyi digər fundamental hüquqi hesabatları nəzərə almağa çağırırıq.
“Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni iqtisadi və digər fəaliyyətlərlə bağlı üçüncü tərəflərin məsuliyyətinə dair hüquqi rəy”-in tam mətni

Legal opinion on third party obligations with respect to illegal economic and other activities in the occupied territories of Azerbaijan
The document entitled “Legal opinion on third party obligations with respect to illegal economic and other activities in the occupied territories of Azerbaijan”, presented by the Permanent Representative of the Republic of Azerbaijan to the United Nations were circulated as a document of the General Assembly and the Security Council.
The above-mentioned document was prepared at the request of the Government of the Republic of Azerbaijan by the eminent international lawyer, Allain Pellet, who is also a Emeritus professor at Université Paris Ouest Nanterre La Défense and a former member (1990-2011) and Chair (1997) of the International Law Commission.
Against the background of the uninterrupted attempts of Armenia to cover up its unlawful actions and depart from its commitments and obligations by means of misinterpretation of the international legal norms and principles and Security Council resolutions, Azerbaijan has consistently promoted the critical importance of upholding international law and its faithful application with a view to achieving a long-awaited breakthrough in resolving the conflict and ending the occupation of the territories of Azerbaijan and the suffering of the peoples affected by the Armenian aggression.
Numerous documents on legal aspects of the conflict have been prepared by Azerbaijan and were circulated with the UN and other international organization and has brought to the attention of the international community. In particular, the Republic of Azerbaijan submitted to the Secretary-General the reports on the legal consequences of the armed aggression of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan, on the fundamental norm of the territorial integrity of States and the right to self-determination in the light of Armenia’s revisionist claims, on the international legal responsibilities of Armenia as the belligerent occupier of Azerbaijani territory and on the international legal rights of the Azerbaijani internally displaced persons and the Republic of Armenia’s responsibility.
Meanwhile, the Republic of Azerbaijan submitted to the Secretary General a comprehensive report of Ministry of Foreign Affairs on “Illegal economic and other activities in the occupied territories of Azerbaijan” which demonstrated, through facts, figures and statistical data, that Armenia’s policy and practices in the occupied territories of Azerbaijan were in breach of international law, undermined the prospects of achieving a political settlement of the conflict and posed an imminent threat to peace, security and stability in the region.
The legal opinion on third party obligations with respect to illegal economic and other activities in the occupied territories of Azerbaijan provides an authoritative neutral view, which contributes to a better understanding of the existing legal commitments and requirements for addressing the resolution of the conflict and related issues and offers concrete measures that might be taken in that regard.
In the document Armenia’s illegal economic and other activities are classified below, legal justification of Armenia’s wrongfully acts and legal opinions on legal responsibilities of third parties are provided:
- Establishment of settlements/encouraging transfer of Armenian population into the occupied territories;
- Exploitation and trade of natural recourses of Azerbaijan;
- Economic and financial activities;
- Change in infrastructure and exploitation of the telecommunication network;
- Alteration of the cultural character and heritage of the occupied territories;
- Promotion of the occupied territories as a touristic destination, organization of illegal visits and other activities
According to the main findings of the legal opinion, Armenia is responsible for internationally wrongful acts, several of which constitute serious breaches of obligations arising from peremptory norms of general international law. These include, most notably:
- The use of force in order to impose the de facto secession of the Nagorno-Karabakh region and other districts of Azerbaijan occupied by Armenia in violation of the Charter of the United Nations;
- The ensuing violation of the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan;
- The ethnic cleansing of the occupied territories of Azerbaijan, including the establishment of settlements and the transfer of populations resulting in the change of the demographic composition of those territories;
- The gross violations of the law of belligerent occupation, in particular of article 43 of the Regulations respecting the Laws and Customs of War on Land of 1907 and article 49 of the Geneva Convention relative to the Protection of Civilian Persons in Time of War of 1949;
- The exploitation of the natural recourses of the occupied territories without consideration for the primacy of the interests of the population (as it existed before the ethnic cleansing of the region);
- The alteration of the cultural heritage of the region.
The legal opinion makes it clear that the after mentioned serious breaches call for the application of the special consequences resulting from aggravated responsibility namely:
- The non-recognition of the situation created by such breaches;
- The prohibition of aid or assistance in maintaining that situation;
- The exclusion of any immunities for the authors of these breaches
- All States are required to invoke responsibility and to take measures against it, including by means of sanctions, as well as criminal prosecutions and civil proceedings.
The rule of law shall be basis of international relations and conflict resolution processes.
We call on international community, relevant international organizations, OSCE Minsk Group co-chair states, foreign legal and natural persons to take into consideration Legal Opinion on third party obligations with respect to illegal economic and other activities in the occupied territories of Azerbaijan and other fundamental legal reports regarding legal aspects of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.
Full text of "Legal opinion on third party obligations with respect to illegal economic and other activities in the occupied territories of Azerbaijan"