Mətbuat şərhi 02 oktyabr 2020
Təcavüzkar Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozaraq dinc əhaliyə qarşı terror əməllərini davam etdirir.
Düşmənin silahlı qüvvələrinin dinc Azərbaycan əhalisinin sıx yaşadığı əraziləri növbəti dəfə ağır artilleriyadan atəşə tutması nəticəsində hazırkı vaxtadək ümumilikdə mülki əhalidən 55 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alaraq xəstəxanalara yerləşdirilmiş, 19 nəfər şəxs isə həlak olmuşdur.
Bundan başqa, Ermənistan hərbi birləşmələri əhalinin kompakt olduğu məntəqələri - rayon və kənd mərkəzlərini, mülki infrastruktur obyektlərini – yaşayış evlərini, xəstəxanaları, tibb məntəqələrini, məktəb binalarını, uşaq bağçalarını, dövlət qurumlarının inzibati binalarını, təsərrüfat təyinatlı əraziləri ağır artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutmaqda davam edir.
İşğalçı ölkənin silahlı qüvvələrinin mülki infrastruktur obyektləri atəşə tutması nəticəsində 175 yaşayış evinə, həmçinin, 41 mülki obyektə külli miqdarda ziyan vurulmuş, eləcə də dinc sakinlərə məxsus nəqliyyat vasitələri yararsız vəziyyətə düşmüş, çoxsaylı xırda və iribuynuzlu heyvanlar tələf olmuşdur.
Hazırda prokurorluq əməkdaşları tərəfindən döyüş şəraitində mümkün olan bütün istintaq-əməliyyat tədbirləri həyata keçirilir.
Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu tərəfindən ordumuza və dinc əhaliyə qarşı cinayətlər törətmiş təxribatçı erməni birləşmələrinin hərbi qulluqçularının beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində məsuliyyətə cəlb edilmələri üçün bütün zəruri tədbirlərin görülməsi təmin ediləcəkdir.

Press release 02 October 2020
As reported earlier, the military-political leadership of the aggressor Armenia continues to commit acts of terrorism against the civilian population, grossly violating the norms and principles of international law.
55 civilians have been hospitalized with various injuries, and 19 persons in total have been killed so far as a consequence of heavy artillery shelling of Azerbaijani densely populated areas.
In addition, Armenian military units continue to subject densely populated areas - regional and rural centers, civil infrastructure objects - hospitals, medical centers, school buildings, kindergartens, administrative buildings of public agencies and household premises areas to intensive artillery bombardment.
As a result of the shelling of civilian infrastructure facilities by the occupying country's armed forces, 175 houses, as well as 41 civilian facilities were severely damaged. Vehicles belonging to civilians became unserviceable, and numerous small and large horned animals and haystacks were destroyed as well.
The Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan is taking all necessary steps to ensure that servicemen of the provocative Armenian formations who have committed various crimes against our army.