Mətbuat şərhi 09 yanvar 2017
Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamı əsasında yaradılmış Şahdağ Qış-Yay Turizm Kompleksi Qafqaz sıra dağlarının şimal-şərq yamacında, dəniz səviyyəsindən 2350 metr yüksəklikdə yerləşir.
İl boyu istirahət və dünya standartlarına uyğun keyfiyyətdə xidmət təklif edən Şahdağ Qış-Yay Turizm Kompleksi Azərbaycanın ən gözəl regionlarından birində, Qusar şəhərinin 25 kilometrliyində yerləşir.
Qonaqlar turizm mərkəzinin ərazisində dəbdəbəli hotellərdə, fərdi kənd evlərində, kotteclərdə və hətta, yay mövsümündə çadırda gecələmək kimi müxtəlif istirahət növləri arasında seçim edə bilərlər.
Qış mövsümü ərzində müxtəlif səviyyəli xizəkçilərin öhdəsinə 19 ədəd yamac verilir. Peşəkar xizəkçilik məktəbi və xizəklərin icarəsi mağazasında qonaqların hər bir ehtiyacını qarşılamaq üçün hər cür ləvazimat və məsləhət təklif edilir. Ən son texnologiyalı qar aparatı ilə təchiz olunmuş müasir xizək məntəqələri il boyu mükəmməl qar şəraitini təmin edir.
Digər qış idman əyləncələrinə aeroxizək sürmə, kanatla dağa qalxma, qarda sürüşmə, tübinq və uşaqlar üçün qar parkı daxildir. İsti yay aylarında dağda velosiped, tronttinet sürmə, kanatla dağa qalxma, at sürmək, kvadrosikllərdə gəzinti, peyntbol, Bob Kart, ziplayn və daha bir çox əyləncələrdən istifadə etmək mümkündür. Balacalar üçün də uşaq klubu və şardan qalalar, eləcə də başqa əyləncələr təşkil olunur.
Layihənin gedişatında istirahət zonasına həmçinin, qolf, tennis, futbol və basketbol meydançaları, eləcə də akvapark, üzmə hovuzları, spa və əyləncə məkanlarının da daxil edilməsi planlaşdırılır. İstirahət mərkəzinin əsas ticarət kompleksində bir sıra geyim dükanları, restoranlar və geniş yeraltı avtodayanacaq istifadəçilərin xidmətinə təqdim olunur.

Press release 09 January 2017
Established by order of the President Ilham Aliyev, Shahdag Winter and Summer Tourism Complex is located in north-east slope of the Caucasus Mountains, 2,350 meters above sea level.
Offering world standard level services and relaxes in all the year the Shahdag Winter and Summer Tourism Complex is located in 25km from Gusar, one of the beautiful regions of Azerbaijan.
In the area of the tourism center guests can choose a different kinds of accommodations like the luxury hotels, private village houses, cottages and also in summer season to spend the night in tents.
During the winter season there will be 19 ski slopes available for skiers of all levels. A professional ski school and a ski shop will offer a wide range of ski equipment and advance to cater for guests every need. A brand new ski station equipped with the very latest snow machine technology will ensure that perfect snow conditions will be provided throughout the season.
Other winter activities available will include, snow mobiling, horse riding, snow sliding, tubing and a snow park for children. In the hot summer months the mountain will come alive with activities such as mountain biking, trontinettes, mountain climbing, zip lining, horse riding, quad biking, walking, paintballing and bob karts and other kind of entertainments. The children's club, bouncy castle as well as other activities is available for children.
As the project develops there are plans to include a Golf course, Tennis courts, Football pitches and Basketball courts as well as an Aqua park, swimming pools, Spa and entertainment areas. The resort's main Plaza will provide a number of boutiques and restaurants and contain extensive underground parking facilities.