Mətbuat şərhi 06 mart 2017
Prezident İlham Əliyevin və İran İslam Respublikasının Ali Rəhbəri Seyid Əli Xameneinin görüşü olub.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev İranın Ali Rəhbəri Seyid Əli Xamenei ilə görüşlərini məmnunluqla xatırladı. Dövlətimizin başçısı bildirdi ki, Azərbaycan və İran yaxın dost və qonşu ölkələrdir. Son illər Azərbaycan-İran əlaqələrinin çox yaxşı inkişaf etdiyini vurğulayan Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, siyasi, iqtisadi və digər sahələrdə münasibətlərimiz yüksək səviyyədədir. Azərbaycan və İran beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində bir-birini fəal dəstəkləyir.
Mütəmadi qarşılıqlı səfərlərin münasibətlərimizi daha da möhkəmləndirdiyini deyən Prezident İlham Əliyev bu səfərlər çərçivəsində 20-dək sənədin imzalanmasının və qərarların qəbul edilməsinin əhəmiyyətini vurğuladı. Dövlətimizin başçısı iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin artdığını diqqətə çatdırdı. Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizi layihəsinin həyata keçirilməsinin tarixi hadisə olduğunu deyən Azərbaycan Prezidenti qeyd etdi ki, bu, nəinki Azərbaycanın və İranın, ümumiyyətlə digər ölkələrin bir-birinə daha da yaxınlaşmasında mühüm rol oynayacaq.
İranın Ali Rəhbəri Seyid Əli Xamenei ölkəsinin Azərbaycan ilə əməkdaşlığa böyük əhəmiyyət verdiyini bildirdi. Qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinin həcminin daha da artırılmasının vacibliyini qeyd edən Seyid Əli Xamenei Prezident İlham Əliyevə fəaliyyətində uğurlar dilədi və Azərbaycan xalqına firavanlıq arzularını çatdırdı.

Press release 06 March 2017
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has met with Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran Sayyid Ali Khamenei.
President Ilham Aliyev recalled with pleasure his meetings with Supreme Leader of Iran Sayyid Ali Khamenei. The head of state said Azerbaijan and Iran are close friends and neighboring countries. President Ilham Aliyev said Azerbaijan-Iran ties have been very well developing over the last years. The head of state pointed out excellent relations between the two countries in political, economic and other fields. "Azerbaijan and Iran actively support each other within international organizations."
President Ilham Aliyev said regular reciprocal visits strengthen the bilateral relations, noting the importance of the fact that about 20 documents have been signed and a number of decisions have been adopted during these visits.
President Ilham Aliyev hailed growth in trade between the two countries. The head of state described the North-South transport corridor project as a historical event, saying it will play an important role in bringing not only Azerbaijan and Iran, but, in general, other countries closer to each other.
Supreme Leader of Iran Sayyid Ali Khamenei said his country attaches great importance to cooperation with Azerbaijan. Sayyid Ali Khamenei stressed the significance of increasing mutual trade. He wished President Ilham Aliyev success in his activity and the people of Azerbaijan prosperity.