Mətbuat şərhi 05 mart 2017
Rəsmi qarşılanma mərasimi başa çatdıqdan sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və İran İslam Respublikasının Prezidenti Həsən Ruhaninin məhdud tərkibdə görüşü olub.
Görüşdə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin İrana rəsmi səfərinin əlaqələrimizin inkişafında böyük rolu olduğu qeyd edildi. Ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın inkişafında yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin əhəmiyyəti xüsusi vurğulandı.
Prezident İlham Əliyev dəvətə görə Prezident Həsən Ruhaniyə təşəkkürünü bildirdi, Azərbaycanın İran ilə əlaqələrin inkişafına böyük önəm verdiyini dedi.

President Ilham Aliyev and Iranian President Hassan Rouhani met in limited format
Following the official welcome ceremony, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the Islamic Republic of Iran Hassan Rouhani have held a meeting in a limited format.
A great role played by Azerbaijani President Ilham Aliyev`s official visit to Iran in developing relations was highlighted during the meeting. The sides stressed the significance of high-level reciprocal visits in developing cooperation between the two countries.
President Ilham Aliyev thanked President Hassan Rouhani for the invitation, and said Azerbaijan attaches great importance to developing relations with Iran.