Mətbuat şərhi 21 oktyabr 2020
No:372/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan Baş nazirinin münaqişənin diplomatik həllinin olmadığı ilə bağlı bəyanatına dair açıqlaması
Ermənistan Baş naziri N.Paşinyan münaqişənin diplomatik həlli yoxdur deyə açıqlama ilə çıxış edərək, Ermənistanın işğalçı siyasətini davam etdirdiyini və bu ölkənin hazırkı rəhbərliyinin münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllində maraqlı olmadığını açıq şəkildə etiraf etmiş oldu.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı yeni hücumuna cavab olaraq Azərbaycanın başladığı əks həmlə tədbirləri və on illərdir ki, işğal altında olan ərazilərin Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən azad edilməsi ilə bağlı davamlı olaraq atəşkəs üçün yalvaran, iki dəfə humanitar atəşkəs razılaşdırıldıqdan sonra atəşin dayandırılması rejimini kobud şəkildə pozan Ermənistanın əsl niyyətinin sülhə nail olmaq deyil, yeni işğala əl atmaq olduğu Baş nazirinin verdiyi bu açıqlamada aydın şəkildə görünür.
Humanitar atəşkəsə riayət olunması üçün vasitəçi ölkələrin səylərini heçə sayan Ermənistan rəhbərliyinin, Moskvada xarici işlər nazirləri ilə həyata keçirilən məsləhətləşmələr, habelə Vaşınqtonda qarşıdan gələn görüşlər ərəfəsində diplomatik səylərə xələl gətirən bu bəyanatı uzun illərdir ki, işğalçı Ermənistan tərəfindən münaqişənin həll olunmaması ilə bağlı sərgilədiyi dağıdıcı mövqeyin növbəti bariz nümunəsidir.
Azərbaycan tərəfi, öz növbəsində xoş niyyət və konstruktivlik nümayiş etdirərək humanitar atəşkəsə iki dəfə razılıq verib və münaqişənin BMT TŞ-nin qətnamələri əsasında danışıqlar yolu ilə həllini dəstəklədiyini bəyan edib. Belə olduğu təqdirdə, bir tərəfdən, işğalçı və münaqişənin diplomatik həllində maraqlı olmayan Ermənistan, digər tərəfdən isə əraziləri 30 ilə yaxın müddətdə işğal altında olan və beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində və BMT qətnamələri əsasında münaqişənin siyasi həllini dəstəkləyən Azərbaycana münasibətdə eyni yanaşma nümayiş etdirən dövlətləri müvafiq nəticə çıxarmağa dəvət edirik.
Üzərində hər hansı təzyiq hiss etməyən və Azərbaycana qarşı təcavüz siyasəti çərçivəsində bu günədək törətdiyi çoxsaylı müxtəlif cinayət əməllərinə görə hüquqi məsuliyyətə cəlb edilməyən Ermənistan rəhbərliyi verdiyi məsuliyyətsiz bəyanatları və törətdiyi əməlləri ilə öz xalqını uçuruma sürükləyir.
Münaqişənin davamlı həllinin və bölgədə gərginliyin aradan qaldırılmasının yeganə yolu beynəlxalq hüququn aliliyi, dövlətlərin beynəlxalq tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı və onlara hörmətin təmin edilməsi ilə mümkündür.

Press release 21 October 2020
No:372/20, Press-release of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the statement of the Prime Minister of Armenia on the absence of a diplomatic solution to the conflict
Stating that there is no diplomatic solution to the conflict, Armenian Prime Minister N. Pashinyan openly acknowledged that Armenia continues its aggressive policy and the current leadership of this country is not interested in resolving the conflict through negotiations.
The real intention of Armenia, which has been repeatedly entreating for a ceasefire as a result of counter-offensive measures of Azerbaijan in response to the new Armenian attack and the liberation of the territories by the Azerbaijani Armed Forces, and grossly violating the truce after the humanitarian ceasefire agreements were declared twice, as it is clearly seen from the mentioned statement of the Prime Minister, is not to achieve peace, but rather to resort to a new occupation.
This statement, which undermined the efforts of the mediating countries to observe the humanitarian ceasefire, the consultations held with the foreign ministers in Moscow, as well as diplomatic efforts in the run-up to the forthcoming meetings in Washington is another clear example in a long line of destructive stance by aggressor Armenia.
Demonstrating goodwill and constructiveness, the Azerbaijani side, in its turn, agreed to humanitarian ceasefire twice and stated its support for a negotiated settlement of the conflict on the basis of UN Security Council resolutions. As such, we call on countries that show the same approach to Armenia, the aggressor state, which is not interested in the diplomatic solution of the conflict and Azerbaijan whose territories have been under occupation for almost 30 years and supports the political solution of the conflict within the framework of international law and UN resolutions, to draw the appropriate conclusions.
The Armenian leadership, which does not feel any pressure by the international community and has not been subject to liability for its various crimes as part of its policy of aggression against Azerbaijan, is dragging its people into the abyss with its irresponsible statements and actions.
The only way to achieve a sustainable solution to the conflict and de-escalate the tension in the region is through ensuring the rule of international law, the inviolability of internationally recognized borders and respect for them.