No:070/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İran İslam Respubikasının Prezidenti ilə görüşdü
Azərbaycan Respubikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun İran İslam Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Prezidenti Həsən Ruhani ilə görüşü keçirildi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin salamlarını İran Prezidenti Həsən Ruhaninin diqqətinə çatdırdı.
İran İslam Respublikasının Prezidenti Həsən Ruhani öz tərəfindən təşəkkürünü bildirirək öz səmimi salamlarını Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə çatdırmağı xahiş etdi.
Nazir Rəşt-Qəzvin dəmir yolunun açılışı münasibətilə İran tərəfini təbrik etdi. Öz növbəsində, İran Prezidenti Azərbaycan tərəfinin açılışda yüksək səviyyəli nümayəndə heyəti ilə təmsil olunmasına görə təşəkkürünü bildirdi.
Tərəflər arasında iki ölkə münasibətlərinin gündəliyində olan iqtisadi layihələrə dair fikir mübadiləsi aparıldı. Eyni zamanda, ölkələrimiz arasında mədəni, siyasi, iqtisadi əlaqələrin inkişaf etdirilməsi vurğulandı.
İran Prezidenti Həsən Ruhani İranla Azərbaycan arasında mövcud olan əlaqələrin inkişafından məmnunluğunu ifadə etdi. İranda Azərbaycanla əlaqələrin inkişafının hakimiyyətin bütün qolları tərəfindən dəstəkləndiyini bildirdi. Prezident Ruhani Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh və diplomatik danışıqlar yolu ilə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və sərhədlərinin toxunulmazlığı çərçivəsində həllini dəstəklədiklərini qeyd etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin bu ilin 25-26 oktyabr tarixlərində ölkəmizdə keçiriləcək Qoşulmama Hərəkatının dövlət və hökumət başçılarının zirvə görüşünə dəvət məktubunu İran Prezidentinə təqdim etdi. Prezident Həsən Ruhani tədbirdə iştirakı məmnunluqla qəbul etdi.
Ölkələrimiz arasında ikitərəfli və çoxtərəfli formatlarda əməkdaşlığı dəstəkləyən İran Prezidenti Azərbaycan-Rusiya-İran əməkdaşlığını müsbət dəyərləndirərək, dövlət başçılarının növbəti zirvə görüşünün keçirilməsinin əhəmiyyətini qeyd etdi. Həmçinin Azərbaycan-İran-Türkiyə və Azərbaycan-İran-Türkiyə-Gürcüstan formatında əməkdaşlılğı mühüm qiymətləndirərək, bu istiqamətdə əməkdaşlığın davam etdirilməsinin önəmi ifadə edildi.

No:070/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the President of the Islamic Republic of Iran
Within his official visit to Iran Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the President of the Islamic Republic of Iran Hassan Rouhani.
Minister Elmar Mammadyarov conveyed the greetings of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to the Iranian President Hassan Rouhani.
Expressing his gratitude, President of the Islamic Republic of Iran Hassan Rouhani requested to convey his sincere greetings to the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev.
Minister Elmar Mammadyarov congratulated the Iranian side on the opening of the Rasht-Gazvin railroad. Iranian President expressed his gratitude for participation of the high level delegation from Azerbaijan at the event dedicated to the commissioning of the railroad.
The sides exchanged views on the economic projects of the bilateral agenda. Also, the development of cultural, political, economic relations between the two states was underlined.
Iranian President Hassan Rouhani noted his satisfaction over the development of existing relations between Iran and Azerbaijan. It was stressed that all branches of government in Iran support the development of relations with Azerbaijan. President Ruhani expressed their support to the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict by peaceful and diplomatic negotiations based on the territorial integrity and inviolability of borders of Azerbaijan.
Minister Elmar Mammadyarov presented the letter of invitation of the President of the Republic of Azerbaijan with regard to the Summit meeting of the Heads of States and Governments of the Non-Aligned Movement to be hosted on 25-26 October of this year in Baku. President Hassan Rouhani accepted the invitation with great pleasure.
Supporting the bilateral and multilateral coperation formats between the two states, Iranian President appreciated the existing Iran-Azerbaijan-Russia trilateral cooperation format and noted the importance of organizing the next meeting of the heads of states. Also, highly appreciating the Azerbaijan-Iran-Turkey and Azerbaijan-Iran-Turkey-Georgia formats, the significance of continuing cooperation in these directions was emphasized.