Mətbuat şərhi 19 dekabr 2017
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərifin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Dövlətimizin başçısı ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın səviyyəsindən məmnunluğunu bildirdi, birgə layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı yaxşı nəticələrin əldə olunduğunu dedi. İstanbulda İran Prezidenti Həsən Ruhani ilə qısa söhbətini xatırladan Prezident İlham Əliyev söhbət zamanı ikitərəfli münasibətlərimizin uğurlu inkişafı ilə bağlı fikir mübadiləsi apardıqlarını qeyd etdi. İran xarici işlər nazirinin Azərbaycana bir ayda ikinci dəfə səfər etməsinin əlaqələrimizin yüksək səviyyəsinin göstəricisi olduğunu deyən dövlətimizin başçısı bu səfərin ikitərəfli münasibətlərimizin gündəliyi ilə bağlı məsələlərin müzakirəsi üçün yaxşı imkan yaratdığını bildirdi.
Azərbaycan-Türkiyə-İran xarici işlər nazirlərinin üçtərəfli görüşünə toxunan Prezident İlham Əliyev bu görüşlərin artıq mütəmadi xarakter almasının önəmini qeyd etdi, qardaş qonşu dövlətlərin nazirləri arasında keçirilən bu görüşü yaxşı bir təşəbbüs kimi dəyərləndirdi.
İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərif Prezident Həsən Ruhaninin salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı.
İranın xarici işlər naziri ölkəmizə son ayda ikinci dəfə səfər etməsinin və Azərbaycan Prezidenti ilə görüşünün ikitərəfli münasibətlərimizin inkişafı baxımından önəmini vurğuladı. O, Həsən Ruhaninin prezidentliyi dövründə əlaqələrimizin çox yüksək səviyyəyə qalxmasından İran tərəfinin böyük məmnunluq hissi keçirdiyini bildirdi.
Bakıda keçirilən Azərbaycan-Türkiyə-İran xarici işlər nazirlərinin üçtərəfli görüşünə toxunan Məhəmməd Cavad Zərif bu formatda görüşlərin əhəmiyyətini vurğuladı və gələcəkdə də davam etdiriləcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Söhbət zamanı ölkələrimiz arasında bank, enerji, nəqliyyat, ticarət, sərmayə qoyuluşu sahələrində əlaqələrin perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 19 December 2017
President Ilham Aliyev has received a delegation led by Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Mohammad Javad Zarif.
The head of state hailed the level of cooperation between the two countries, and noted that good results were achieved in implementing joint projects. Recalling his brief conversation with Iranian President Hassan Rouhani in Istanbul, President Ilham Aliyev said that they exchanged views over the successful development of the bilateral relations. The head of state described the Iranian foreign minister`s second visit to Azerbaijan in a month as a sign of a high level of relations between the two countries, adding this trip creates a good opportunity to discuss issues related to the agenda of the bilateral ties.
Touching upon a trilateral meeting of the foreign ministers of Azerbaijan, Turkey and Iran, President Ilham Aliyev stressed the significance of the fact that these meetings became regular, and described these meetings among the ministers of the neighboring brotherly countries as a good initiative.
Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Mohammad Javad Zarif extended greetings of President Hassan Rouhani to the head of state.
The Iranian FM noted the importance of his second visit to Azerbaijan in a month and his meeting with the Azerbaijani President in terms of developing bilateral relations. He said that Iran is very pleased with the fact that the bilateral ties have reached a very high level during Hassan Rouhani`s presidency.
Touching upon a trilateral meeting of the foreign ministers of Azerbaijan, Turkey and Iran in Baku, Mohammad Javad Zarif emphasized the importance of the meetings in this format, and expressed confidence that it will be continued in the future.
The sides exchanged views over prospects of relations between the two countries in the fields of banking, energy, transport, trade and investment making.
President Ilham Aliyev thanked for the greetings of President Hassan Rouhani and asked the minister to extend his greetings to the Iranian head of state.