Mətbuat şərhi 09 dekabr 2020
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərif ilə görüşünə dair məlumatı
2020-ci ilin 9 dekabr tarixində İran İslam Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərif ilə görüşüb.
Görüş zamanı nazirlər bölgədəki cari vəziyyəti, xüsusilə də 10 noyabr tarixli üçtərəfli bəyanatın imzalanmasından sonra mövcud vəziyyəti müzakirə ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfə Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad olunması ilə nəticələnən 44 günlük Vətən Müharibəsi ilə bağlı ətraflı məlumat verib.
İran xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərif işğal olunmuş ərazilərin azad olunmasını alqışlayıb.
Tərəflər, mehriban qonşuluq çərçivəsində ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.

Press release 09 December 2020
Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Mohammad Javad Zarif
On December 9, 2020, during his official visit to the Islamic Republic of Iran, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Mohammad Javad Zarif.
During the meeting, the Ministers discussed the current situation in the region, especially the situation after the signing of the trilateral statement on November 10.
Minister Jeyhun Bayramov briefed the other party on the 44-day Patriotic War, which resulted in the liberation of Azerbaijani lands.
Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif welcomed the liberation of the occupied territories.
The parties exchanged views on the development of bilateral cooperation in the framework of good neighborliness, as well as regional and international issues of mutual interest.