Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev mayın 25-də İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri cənab Məhəmməd Cavad Zərifi qəbul edib.
Naziri salamlayan Prezident İlham Əliyev dedi:
-Cənab nazir, sizi görməyə çox şadam. Əminəm ki, səfər zamanı biz əlaqələrimizin müsbət məcrada inkişafını, inkişaf edən ikitərəfli əlaqələri geniş şəkildə müzakirə edəcəyik. Mən sizin səfərinizdən əvvəl məlumatlara baxdım və gördüm ki, bizdə ticarət dövriyyəsində artım var. Pandemiyaya baxmayaraq, bu, çox müsbətdir. Prezident Ruhani və mənim tərəfimdən irəli sürülmüş bütün təşəbbüslər, qəbul olunmuş qərarlar həyata keçirilib. Biz Prezident Ruhaninin prezidentliyi dövründə əməkdaşlığın səviyyəsindən çox razıyıq, bu müddət başa çatır. Xahiş edirəm, mənim salamlarımı, tərəfdaşlıq və əməkdaşlıq üçün minnətdarlığımı ona çatdırasınız.
Biz bütün sahələrdə həqiqətən də böyük irəliləyişə nail olmuşuq. Düşünürəm ki, hazırda ölkələrimiz arasında əlaqələr bəlkə də əməkdaşlığımızın tarixində ən yüksək səviyyədədir. Əlbəttə ki, regionda yeni vəziyyətin - münaqişədən sonrakı vəziyyətin yaranması ilə əlaqədar yeni imkanlar, yeni çağırışlar var və sözsüz ki, İran və Azərbaycan iki qardaş ölkə olaraq səyləri əlaqələndirməli, regionda bütün bölgə ölkələrinin xeyrinə uzunmüddətli və dayanıqlı sülh şəraitində inkişafa töhfə verməlidir. Əminəm ki, İran hökuməti də eyni yanaşmanı paylaşır. Çünki münaqişə həll ediləndən sonra keçən dövrdə bizim çoxsaylı təmaslarımız olub. Yəqin ki, bu gün biz bu prosesin daha da rəvan keçməsi üçün bir neçə mühüm məsələyə toxunacağıq. Bir daha xoş gəlmisiniz.
İranın xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərif dedi:
-Cənab Prezident, əvvəla bizi qəbul etdiyiniz üçün çox sağ olun. İkincisi, mən Zati-alinizə Prezident Ruhaninin salamlarını çatdırıram. O, Sizə və Azərbaycan xalqına böyük hörmət bəsləyir. Biz administrasiyamızın dövründə Azərbaycanla münasibətlərin ən yaxşı dövrünü yaşadığımız üçün xoşbəxtik. Hakimiyyətdə olduğumuz dövr başa çatdığı bir vaxtda İranda hakimiyyətə gələcək növbəti administrasiya üçün qardaş ölkə olan Azərbaycanla mükəmməl münasibətləri miras qoyaraq getdiyimizə görə çox şadıq.
Mən Sizi və Azərbaycan xalqını milli bayramınız münasibətilə əvvəlcədən təbrik etmək və Azərbaycana, bu regiona gətirməyə müvəffəq olduğunuz inkişafa dərindən heyran olduğumuzu ifadə etmək istəyirəm. Əməkdaşlığın səviyyəsi bizi məmnun edir və hesab edirik ki, Zati-alinizin, Prezident Ruhaninin və İran rəhbərliyinin ifadə etdiyi arzusuna çatmaq üçün biz hətta daha da artığını edə bilərik. Biz Sizin Azərbaycan torpaqlarının azad edilməsində tarixi rol oynadığınıza inanırıq və Sizi təbrik edirik. İndi isə regiona sülh gətirmək üçün tarixi bir rol oynaya bilərsiniz və biz Sizi Ermənistanla sülhə nail olmaq arzusunu ifadə etdiyiniz üçün təqdir etmək istəyirik. Bu, çox önəmlidir və biz buna nail olmaq, həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərin yenidən qurulmasında və bərpasında İranda hər hansı bir rolu oynamağa hazırıq.
Cənab Prezident, məni və nümayəndə heyətimi qəbul etdiyinizə, səmimi qonaqpərvərliyinizə görə bir daha çox sağ olun.

Press release 27 May 2021
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, Mohammad Javad Zarif.
Welcoming the Minister, President Ilham Aliyev said:
- Dear Minister, I am very glad to see you. I am confident that during your visit to Azerbaijan, we will discuss the positive development of our relations in detail, the developing bilateral relations. I looked at the data before your visit and saw that there is an increase in trade turnover. Despite the pandemic, it is very positive. All the initiatives and decisions put forward by President Rouhani and myself have been implemented. We are very pleased with the level of cooperation during President Rouhani's presidency, and this period is coming to an end. Please convey my greetings and gratitude for the partnership and cooperation.
We have made great progress in all areas. I think that the relations between our countries are perhaps at the highest level in the history of our cooperation. Of course, there are new opportunities, new challenges connected with the new situation in the region – the post-conflict situation. Of course, as two brotherly countries, Iran and Azerbaijan must coordinate efforts and contribute to long-term and sustainable peace in the region. I am sure that the Iranian government shares the same approach because we have had many contacts in the period since the conflict was resolved. Perhaps we will touch on several important issues today to make this process more smooth. Welcome again!
Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif said:
- Mr. President, first of all, thank you very much for receiving us. Secondly, I have greetings to Your Excellency from President Rouhani. He has great respect for you and the people of Azerbaijan. We are happy to have the best period of relations with Azerbaijan during our administration. We are very happy to leave behind perfect relations with Azerbaijan, a brotherly country, for the next administration expected to come to power in Iran at the end of our term.
I would like to congratulate you and the people of Azerbaijan on your national holiday in advance and express our deep admiration for the development you have managed to bring to Azerbaijan and this region. We are pleased with the level of cooperation and believe that we can do even more to achieve the desires expressed by Your Excellency, President Rouhani and the Iranian leadership. We believe and congratulate you on your historic role in the liberation of Azerbaijani lands. Now you can play a historic role in bringing peace to the region, and we want to commend you for expressing your desire to achieve peace with Armenia. This is very important, and we in Iran are ready to play any role in achieving this and the reconstruction and restoration of the liberated territories.
Mr. President, thank you very much again for receiving me and my delegation and for your sincere hospitality.